Jelezte, hogy az MNB a jegybanki eszköztár minden elemével készen áll beavatkozni annak érdekében, hogy a pénzügyi rendszer stabilitását biztosítsa. A hazai megtakarítók továbbra is bíznak a forinteszközökben
– mondta Virág Barnabás.
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa változatlanul, 3,40 százalékon hagyta a jegybanki alapkamatot keddi ülésén, a kamatfolyosó felső szélét azonban 100 bázisponttal, 5,40 százalékról 6,40 százalékra emelte.
A kamatfolyosó alsó széle, az egynapos jegybanki betét kamata nem változott, 3,40 százalék maradt, az egynapos és az egyhetes fedezett hitel kamata pedig 6,40 százalék lett. A testület legutóbb februárban, előtte pedig januárban kamatmeghatározó ülésein 50-50 bázisponttal emelte a jegybanki alapkamatot.
Virág Barna rámutatott: az idei év első másfél hónapjában a gazdasági növekedés üteme a háborús konfliktus kitöréséig, február 23-ig 8 százalék közelében volt, és azt lehetett látni, hogy az infláció továbbra is magas volt, februárban a 8-8,5 százalék közötti tartományban lehetett.
Jelezte: az orosz-ukrán háború elkezdődése előtt a magyar gazdaság erős növekedési képességgel rendelkezett, miközben az infláció februárban tovább emelkedett. Rámutatott: a gazdaságban az inflációs nyomás erősödik.
A reálgazdasági és inflációs kilátások tekintetében a környezet olyan gyorsan változik, hogy egyelőre még nagyságrendi változásokat is igen nehéz azonosítani.
Virág Barnabás kiemelte: ezért a március 22-i inflációs jelentés prognózisa lesz irányadó.
Úgy ítélte meg, hogy az inflációs kockázatok tovább emelkedtek a háború következtében, miközben a gazdasági növekedést övező kockázatok lefelé mozognak.
A jegybank alelnöke jelezte: a hazai megtakarítók továbbra is bíznak a forinteszközökben. A betétállomány és a lakossági állampapírpiac stabil, a lakossági devizaeszközök változása támogatja a forint árfolyamát – hangsúlyozta.
A külföldi szereplők jelentős forint elleni spekulatív pozíciót építettek ki az elmúlt napokban, ami gyengítette a forint árfolyamát. Ennek a mértéke mintegy 600 milliárd forintot érhet el. Az MNB részéről az irány továbbra is az, hogy ezen pozíciók tartásának költsége nőni fog.
Kiemelte: a jegybanki stratégia ugyanaz, ami november óta elkezdődött, kitartó, folyamatos alapkamat-emelési pályán mozgunk. Kiszámíthatóság és rugalmasság jellemzi továbbra is a kamatemelési ciklust – foglalta össze Virág Barnabás.