Autonómia és szavazásra buzdítás

Hírek
A Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) tagjai elkötelezettek a külhoni magyarok választási regisztrációjának és a jövő évi országgyűlési választásokon való részvételének népszerűsítésében - áll a XVI. MÁÉRT-ülés zárónyilatkozatában. A határon túli magyar szervezetek, a magyar kormány és a parlamenti pártok képviselőit összefogó testület pénteken elfogadott dokumnentuma szerint a tagok támogatásukról biztosítják a Kárpát-medencei magyar közösségek autonómiatörekvéseit, szorgalmazzák az ezzel kapcsolatos konstruktív párbeszéd megvalósulását a szomszédos államokkal, és képviselik az ügyet az Európai Unió testületeiben és minden egyéb nemzetközi fórumon.

A zárónyilatkozat külön-külön reagál a szomszédos országokban tapasztalható, az ott élő magyar közösségekkel kapcsolatos bánásmódra.

Erdély tekintetében például megdöbbentőnek és a jogállamisággal összeegyeztethetetlennek tartják a romániai magyarságot sújtó jogfosztásokat és hatósági intézkedéseket, és határozottan tiltakoznak a magyar nyelv- és szimbólumhasználatot korlátozó fellépések, illetve a magyarság választott vezetőit sújtó hatósági önkény ellen. Megdöbbenve tapasztalják a represszív módszerek kiterjesztését a romániai magyar egyházi, civil, oktatási és kulturális életre. Támogatásukról biztosítják a meghurcoltakat. Aggasztónak tartják az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásának leállását, és elfogadhatatlannak tartják, hogy adminisztratív hibára való hivatkozással a hatóságok felfüggesztették a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium működését.

Felhívják a nemzetközi szervezetek, mindenekelőtt az Európa Tanács, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, továbbá az Európai Parlament és az Európai Bizottság, valamint az Amerikai Egyesült Államok kormányának figyelmét a fent említett visszásságokra, diszkrimináló hatósági fellépésekre.
Aggodalommal veszik tudomásul, hogy továbbra sem alakult meg a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem önálló magyar tagozata, ennek következtében pedig folyamatosan csökken az intézmény magyar anyanyelvű oktatóinak és hallgatóinak aránya. Felvidék tekintetében a MÁÉRT tagjai örömüknek adnak hangot, hogy megkezdődhetett és sikeresen zajlik a gazdaságfejlesztési program.

Szorgalmazzák, hogy a szlovák kormány tegyen lépéseket annak érdekében, hogy Szlovákia megfeleljen nemzetközi vállalásainak, amelyek a kisebbségi nyelvhasználatra vonatkoznak, továbbá a szlovák jogrendben már meglévő nyelvi jogok érvényesíthetők legyenek a gyakorlatban. Fontosnak tartják egy, a kisebbségek jogállásáról szóló szlovákiai törvény megalkotását.

Határozottan kiállnak amellett, hogy a szlovák parlament úgy módosítsa az állampolgársági törvényt, hogy ne büntesse a szlovák állampolgárság elvesztésével azon magyar nemzetiségű polgárokat, akik magyar állampolgárságot szereznek.

Vajdaság tekintetében a MÁÉRT tagjai elismeréssel állapítják meg, hogy Magyarország és Szerbia együttműködése példaértékű.
Üdvözlik Szerbia európai uniós csatlakozásának előrehaladását, de sürgetik a tárgyalások során vállalt Kisebbségi Akcióterv megvalósítását. Reményüket fejezik ki, hogy a nemzeti kisebbségek jogállásáról szóló törvényeket az év végéig a délvidéki magyarság által is elvárt módon javítsák.

Megelégedéssel nyugtázzák, hogy a Magyar Kormány által támogatott hároméves fejlesztési program intézkedései hatékonyan és nagy számban eljutottak a vajdasági termelőkhöz, vállalkozókhoz, családokhoz.

Támogatják a Vajdasági Magyar Szövetség küzdelmét az anyanyelvi oktatásért különösen a kis létszámú osztályok megmaradásának vonatkozásában. Örömüknek adnak hangot, hogy Szerbiában immáron törvény rendelkezik arról, hogy amennyiben egy kisebbségi és egy többséghez tartozó jelölt azonos képesítéssel rendelkezik, az előbbivel kell munkaviszonyt létesíteni.

Kárpátalja tekintetében a MÁÉRT tagjai reményüket fejezik ki, hogy Ukrajnában helyreáll a béke és az ország olyan demokratikus jogállammá válik, ahol teljes körűen biztosítják a nemzetiségek kulturális, oktatási, nyelvi, közösségi jogait és azok érvényesülését.

Határozottan tiltakoznak az Ukrajnában élő magyarok emberi és alkotmányos szabadságjogait csorbító, az európai normákat és értékeket sértő új ukrán oktatási törvény ellen. Felszólítják az ukrán hatóságokat a nemzeti kisebbségek – köztük a magyarság – alkotmányban is rögzített, szerzett jogainak helyreállítására, és a magyar tannyelvű oktatási intézmények működésének biztosítására.

Aggodalommal tekintenek a nyelvhasználat és az állampolgárság szabályozására vonatkozó, előkészületben lévő ukrán törvénytervezetekre, amelyek tovább szűkítenék az ukrajnai nemzetiségi kisebbségek jogait. Szorgalmazzák az ukrajnai nemzeti kisebbségek nyelvhasználati jogainak biztosítását a hatályos ukrajnai nyelvtörvény és a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartája alapján.

Sikeresnek tekintik a kárpátaljai magyar gazdaságfejlesztési terv eddigi megvalósítását. Bíznak abban, hogy a program folytatásával újabb fejlesztési lehetőségek nyílnak meg a kárpátaljai magyar vállalkozók előtt.

Üdvözlik a horvát kormány által elfogadott nemzeti kisebbségi operatív programot, amelyben a horvátországi magyar közösség legfontosabb oktatási, kulturális és infrastruktúrafejlesztési kérései szerepelnek. Bíznak a program maradéktalan végrehajtásában, köztük az eszéki székhelyű Horvátországi Magyar Oktatási és Művelődési Központ kollégiumának mielőbbi megépülésében.

Mind a horvátországi, mind pedig a szlovéniai, muravidéki magyarság tekintetében a MÉÁRT üdvözli, hogy sikeresen lezárultak a gazdaságfejlesztési program első pályázati körei. Megelégedéssel nyugtázzák, hogy a szlovéniai törvényhozás módosította az őshonos nemzeti közösségek oktatását javító törvényt, illetve lehetővé tette a nemzetiségi szervezetek közvetlen finanszírozását, valamint projektjeik előfinanszírozását. Ugyanakkor egy átfogó szlovéniai nemzetiségi törvény mielőbbi elfogadását is szorgalmazza a MÁÉRT zárónyilatozata, amely tartalmazza még a MinoritySafe Pack nevű európai polgári kezdeményezés támogatását és népszerűsítését, ahhoz, hogy az Európai Unió normát fogadjon el az őshonos nemzeti kisebbségek jogvédelméről.

Borítókép: A Magyar Állandó Értekezlet XVI. plenáris ülése a fővárosi Várkert Bazárban, MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Ezek is érdekelhetnek

További híreink