Az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) 2018-ban indított eljárást Elon Musk ellen, miután a milliárdos a Tesla tőzsdéről történő kivezetéséről írt a Twitteren.
Az ügy azzal zárult, hogy a milliárdos, illetve a Tesla is külön-külön 20 millió dollárt fizetett, továbbá vállalták, hogy a cég ügyvédei ellenőrzik a vezérigazgató kommunikációját annak megjelenése előtt, illetve Musknak az elnöki posztról is le kellett mondania.
Just want to that the Shortseller Enrichment Commission is doing incredible work. And the name change is so on point!
— Elon Musk (@elonmusk) October 4, 2018
A szokatlan szabályozás betartása problémásnak bizonyult, végül 2019-ben egy szövetségi bíró pontosította, hogy milyen témákban van szükség arra, hogy a vállalat felülvizsgálja a vezérigazgató írásait. Ezek közé tartozik például a gyártás volumene, új üzletek és a vállalat pénzügyi helyzete.
A The Wall Street Journal által megszerzett anyagok szerint
a SEC 2019-ben és 2020-ban is többször jelezte a vállalat felé, hogy Musk nem tartja magát a szabályokhoz.
A VG.hu szemléje kiemelte, 2019 július végén a milliárdos arról írt, hogy szeretné, ha hetente 1000 napelemes tetőt tudnának gyártani az év végéig, míg 2020 május 1-én azt írt, hogy szerinte a vállalat részvényei túl drágák.
Az SEC mind a két esetben jelezte, hogy szerinte ezzel a Tesla megszegte a megállapodást, ám a vállalat ügyvédei szerint az első esetben a tweet mindössze egy törekvést, nem pedig létező gyártási kapacitást fejezett ki,
míg a második eset nem a vállalat pénzügyi helyzetére vonatkozott, hanem Musk a magánvéleményt fejezte ki a részvény áráról.
A SEC megállapításai végül nem jártak negatív következményekkel Musk és a számára, ami aláhúzza, hogy mennyire nehéz is a vállalatok és azok vezetőinek közösségi médiás jelenlétét szabályozni.
(Borítókép: Elon Musk, a Tesla Motors amerikai elektromosjármű-gyártó és a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat vezérigazgatója látogatást tesz a Tesla Európában épülő első gyárában, a Berlin melletti Grünheidéban 2021. május 17-én. A gyár várhatóan 2021 decemberében kezdheti meg működését. (MTI/AP/DPA/Christophe Gateau)