Árstop: a kategóriában hatékony eszköz

Hírek Hőnyi Gyula
A gyors elemzések szerint lassult az árstopos termékek drágulása, de az is jól látszik, hogy ezekben a kategóriákban a vásárlók a drágább, magasabb hozzáadott értéket képviselő termékeket (például előre csomagolt) keresik nagyobb mennyiségben a tavaly októberhez képest.

Az ukrán helyzet bizonytalanságai és kiszámíthatatlansága ellenére annyi már előre vetíthető, hogy az év elejihez képest éves szinten nagy eltérés nem várható az inflációs várakozásokban. Az első félévben tovább erősödik az árnyomás, talán az év második felében gyengülhet az ereje, de a becslések szerint a kiskereskedelemben ez összességében kétezer milliárd forint többlet kiadást jelent a háztartásoknak, nyilvánvalóan ez bevételként jelentkezik a kiskereskedelmi forgalomban, amely jelentős növekedést produkálhat. A kérdés, hogy a bevételnövekedés mellé párosul-e volumen növekedés is.

Az árstop bevezetése előtt, januárhoz képest lejjebb mentek az árstoppos árak, de az októberihez képest találni nagyobbakat is a statisztikában – írja a blokkk.com kereskedelmi szakportál. Így például – nem is kicsit – drágább lett a csirkeszárny, egy forinttal a kristálycukor, nyolccal a liszt, míg az étolaj hét forinttal. Az UHT tej viszont egy tízessel. Ez azért lehet, mert a KSH egybe veszi a kategóriákat, azon belül pedig vannak eltérések, vagyis a fogyasztó is magasabb hozzáadott értékű termékeket keresi. Ezzel együtt a gyűjtő árak (átlagok) is változnak. Azt azonban hozzá kell tenni, hogy az ipar januári élelmiszer átadási árai 16%-kal emelkedtek, februárban pedig – becslés szerint – nagyobb lehetett az átadási árak növekedési üteme. Így nagyobb az árstoppos cikkelemek vesztesége a boltokban. Magyarán működik a megjelölt termékeknél az árstop. Ezen termékkörök súlya az élelmiszer vásárlásokban a statisztika szerint megközelíti a 20 százalékot, a teljes élelmiszer forgalomban. Mindent összevetve pedig e termékkörök többségének drágulása fékeződött februárban – teszi hozzá a blokkk.com.

Az élelmiszerboltok teljes forgalmából 75 százalék körül van a különféle élelmiszerek részesedése (hiszen árulnak mást is, például wc papírt, több helyen zoknit is a babkonzerv mellett), így januárban az 502 milliárd forintos élelmiszerboltos vásárlásokból az élelmiszerek értékesítése 375 milliárd forint körül lehetett. Az élelmiszer árstoppos termékek értékesítése így 75 milliárd forint körül alakulhatott.

 

Címlapkép: Getty Images

Ezek is érdekelhetnek

További híreink