Állami kézbe kerülhet a Budapest Airport

Hírek Hecker Flórián
A Bloomberg értesülése szerint a magyar állam 51 százalékos tulajdonrészt szerezne a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret üzemeltető cégben.

Magyarország hivatalos vételi ajánlatot tett a Budapest Airport többségi tulajdonrészének megvásárlására – erről közölt cikket a Világgazdaság, a Bloomberg értesülésére hivatkozva. A nemzetközi hírügynökség szerint a vevő egy állami irányítás alatt álló befektetési társaság.

Ugyanakkor a Bloomberg nem hivatalos forrásokra hivatkozik, hanem egy az ügyet jól ismerő személyre. A neve elhallgatását kérő forrás azt állítja, hogy a magyar kormány hivatalos ajánlatot tett a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. többségi, 51 százalékos részére.

A tárgyalási folyamat nincs abban a stádiumban, hogy a ferihegyi repülőtér tulajdonosai elfogadhatták volna a kínált összeget, azonban a döntés megszületett, hogy további tárgyalásokat kezdeményeznek immár a vételi ajánlatról.

A Bloomberg azt is tudni véli, hogy a fennmaradó 49 százalékot egy másik reptéri operátor szerzi majd meg. De, hogy pontosan melyik cégről van szó, az egyelőre nem derült ki. A lap arról számolt be, hogy megkeresték a Gazdaságfejlesztési Minisztériumot, hogy kommentálják a fejleményeket.

Magyar oldalról a tárca vezeti a visszavásárlás tárgyalásait, nyilatkozni azonban nem kívántak. Mint már ismert, a kormány régóta próbálkozik, de ezúttal tényleg visszavásárolhatja a kormány a ferihegyi repteret amennyiben a Bloomberg értesülései helytállóak.

A Budapest Airport legnagyobb részvényese 55,44 százalékkal a német AviAlliance GmbH, amely lényegében egy kanadai nyugdíjalapot képvisel. A Malton Investment PTE szingapúri tőkealap 23,33, a Caisse de dépot et placement du Québec (ugyancsak kanadai nyugdíjalap) pedig 21,23 százalékban érdekelt. Őket még 2020-ban kereste meg egy befektetői kör azzal a kérdéssel, hogy kívánja-e értékesíteni a budapesti repteret. A konzorcium a magyar mellett nemzetközi partnereket is tömörített, de ebben is már benne volt a magyar állam, illetve a Mol és az Indotek. A megkeresést azonnal kiszivárogtatták, akkor is a Bloomberg amerikai hátterű médiavállalatnak, az alapos gyanú szerint maguk a tulajdonosok. Könnyen lehet, hogy ezúttal is ez a forgatókönyv érvényesült.

További részletek a Világgazdaságban.

Borítókép:bud.hu

Ezek is érdekelhetnek

További híreink