Aki nélkül nem alakul meg a Rolling Stones

Hírek
Nyolcvan esztendeje, Párizsban született a brit blues ikon, Alexis Korner. A honi legendárium úgy tartja, magyar fölmenőkkel is bírt. Mivel rendkívül tehetséges muzsikus emléke előtt tisztelgünk, így a szájhagyomány biztosra vehető.

Ami tény, hogy osztrák és görög-török szülőktől származik, amely mixtúrában bőséggel elfér némi magyar vérvonal. Emberünk 1949-ben kezdett profikkal zenélni, méghozzá bluest, ráadásul Londonban. Első fehér muzsikusként a műfajban. Ekkortájt zajlott az amerikai blues boom, amikor a rhytm and blues vált uralkodó stílussá, valamint megjelentek az elektromos hangszerek. Az ekkori Muddy Waters, Howlin Woolf, Willie Dixon, Elmore James, BB King hangzás, zenei struktúra, no meg komplett szerzemények köszönnek vissza a brit beat bandák, az Animals, a Kinks, a Yardbyrds, a Spancer Davis Group, a Them, a Fleetwood Mac számaiban.

Hősünknek megadatott a Britanniában koncertező amerikai blues óriásokkal együtt muzsikálás. Olyanokkal, mint Muddy Waters, Big Bill Broonzy, Sonny Terry. 1961-ben életre hívta legendás együttesét az Alexis Korner Blues Incorporated-et. A csapatban nem akármilyen muzsikusok fordultak meg: Jack Bruce, Ginger Baker – ők alapítják majd a Cream-et, John Paul Jones, Robert Plant – a Led Zeppelinnel lesznek halhatatlanná, Dick Heckstall-Smith – a majdani Colosseum szaxisa, Steve Marriott – a Small Faces gitárosa, valamint Charlie Watts. Ő a Rolling Stones dobosa. Szintén Kornerrel tolta a bluest Ian Stewart, a Stones billentyűse. Az 1962-es Marquee klubban rögzített koncertalbumon Watts mellett Mick Jagger is Korner bandájának tagja. A Stones frontembere. Csakhogy akkor még nem volt Stones! Jagger és Keith Richards már elhatározták a saját zenekar megalapítását, amelynek tagjai a Blues Incorporated-ben tanulták a műfajt. Korner egyik buliján ismerkedtek össze Elmo Lewis-zal, a gitárossal, aki e nevet Elmore James iránti tiszteletből vette fel, valójában azonban Brian Jones-nak hívták. Vele lett teljes a Rolling Stones.

A banda hamarjában a tengerentúlra utazott, a többi csapattal, akiket eddig említettem, no meg a Beatles-sel, a Who-val, a Pretty Things-szel, a Pink Floyd-dal, a Manfred Man-ne. Ezt a majd’ tíz esztendeig tartó turnét (persze más-más összetételben) nevezik brit inváziónak. Ekkor ismerhették meg az Egyesült Államokban a beatzenét, másként az amerikai blues alapú rockot.

Hát ilyen fontos ember volt Alexis Korner, aki láncdohányzása miatt 1984 első napján átigazolt az égi zenekarba.

Borítófotó: Facebook

Ezek is érdekelhetnek

További híreink