Az Alkotmánybírósághoz fordult a lakástörvény ügyében Áder János – közölte a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) pénteken.
A KEH honlapján megjelent közlemény szerint az államfő az alaptörvénnyel való összhangjának vizsgálatára megküldte az Alkotmánybíróságnak a lakások és helyiségek bérletére vonatkozó törvénymódosítást, amelyet június 15-én fogadott el az Országgyűlés fideszes egyéni képviselői indítványra.
Áder János az Alkotmánybíróságnak címzett indítványában azt írta:
„álláspontja szerint a világörökségi területen és a védőövezetében lévő állami és önkormányzati tulajdonú,
a kulturális örökség részét képező műemléki ingatlanok teljes körének vételi joggal történő megterhelése, és ezáltal feltétel nélküli magántulajdonba adása a világörökségi és a műemléki speciális védelmi igényre tekintettel, valamit a visszalépés tilalmából következő biztosítékok és garanciák, továbbá az egyedi mérlegelés hiánya miatt nem felel meg az alaptörvény egyes rendelkezéseinek, ezért alaptörvény-ellenes.”
A törvényt nagy többséggel, a jelenlévő képviselők több mint 84 százalékának támogatásával,
a törvényalkotási bizottság által elfogadott változatában szavazta meg az országgyűlés a bérlakástörvényt, aminek eredeti változatát Böröcz László országgyűlési képviselő, a Fidesz frakcióvezető-helyettese nyújtotta be.
Az állami és önkormányzati bérlakások privatizációjára kötelező javaslat eredetileg 70 ezer lakás eladására kötelezte volna az önkormányzatokat és az államot, – az elképzelést több kormánypárti városvezető is bírálta –
végül – több lépcsőben leszűkítve – a végszavazásra bocsátott és elfogadott változat alapján már csak másfél ezer bérlakásra vonatkozik.
A vásárláshoz négy éves elidegenítési tilalom és 25 éves részletfizetési lehetőség kapcsolódik. A vásárlás feltétele a legalább ötéves bérleti jogviszony, amit később, felmenő rendszerben is meg lehet szerezni.
(Borítókép: Tolnai Népújság / Molnár Gyula)