Áder János azt írta: mély megrendüléssel értesült a számos emberéletet követelő és óriási károkat okozó árvízről, amely Rajna-vidék-Pfalz és Észak-Rajna-Vesztfália tartományt sújtotta. A köztársasági elnök segítséget ajánlott Németországnak.
Magyarország népe és a magam nevében ezúton fejezem ki őszinte részvétemet az áldozatok családtagjainak és együttérzésemet mindazoknak, akik a természeti katasztrófa következtében elvesztették otthonukat – fogalmazott Áder János. Hozzátette:
lélekben mi is ott állunk a baráti Németország népe mellett, és készen állunk arra, hogy segítséget nyújtsunk a súlyos csapás következményeinek enyhítésében.
Korábban Orbán Viktor miniszterelnök is kifejezte a magyar emberek nevében részvétét és együttérzését az áldozatok családjainak Angela Merkel kancellárnak írt levelében. A magyar miniszterelnök – mint írta – megrendüléssel értesült a katasztrófáról, és egyúttal biztosította a német kancellárt, hogy Magyarország kész minden rendelkezésére álló eszközzel segítséget nyújtani az érintett településeknek a természeti csapás okozta károk elhárításához.
A hét elején kezdődött esőzések rekordmennyiségű csapadékot hoztak Németországba,
megáradtak a folyók és a patakok, több településen villámáradás söpört végig. A legfrissebb beszámolók szerint az ítéletidőnek több mint száz halálos áldozata van, és több tucat eltűntet még mindig keresnek a hatóságok. Számos településen éjszaka is tartott a mentés, amelyben a katasztrófavédelem és a tűzoltóság mellett a német hadsereg, a Bundeswerh 850 honvédje is részt vesz.
A természeti katasztrófát leginkább megszenvedő járásban, Ahrweilerben 50-60 embert keresnek. A járási közigazgatási hivatal csütörtök este még azt közölte,
hogy 1300 embert tartanak nyilván eltűntként.
Ezt pénteken azzal magyarázták, hogy a mobilszolgáltatás akadozása miatt sok embert nem lehet elérni telefonon.
(Borítókép: Fölcsuszamlás nyomán keletkezett kráter a Köln város melletti Erfstadt Blessem nevű negyedében 2021. július 16-án. Az özönvízszerű esőzés miatt az ország nyugati részén fekvő Rajna-vidék-Pfalz és Észak-Rajna-Vesztfália tartomány több térségében megáradtak a folyók és patakok, alámostak utakat, elöntöttek udvarokat, pincéket, házakat, helyenként egész településeket. A természeti katasztrófában megsemmisült számos lakóépület, és legkevesebb 80 ember életét vesztette, több tucat ember hollétéről nem tudni. (MTI/AP)