Az országok kockázatosságát mérő CDS-felár olyan alacsony szintre süllyedt 2017 végén, amire a világgazdasági válság óta nem volt példa – derül ki a Portfolio.hu legfrissebb elemzéséből, miszerint a hét végére 93 bázispontra csökkent Magyarország 5 éves CDS-felára. Ez az indikátor azt jelzi, hogy egyre kisebb a magyar csőd valószínűsége ezen időhorizonton.
Ez komoly áttörés, ugyanis 2008 után joggal félhettünk attól, hogy Magyarország felkerül azokra a listákra, ahol a leginkább kockázatos országok szerepelnek. Hazánk a világgazdasági válság kitörése után először szorult az EU és az IMF segítségére az uniós országok közül, ekkor került fel a kockázatosabb országok térképére.
A Portfolio.hu összefoglalója szerint a szigorú költségvetési politikának köszönhetően az államadósság növekedése megállt és szerény csökkenésbe fordult, a gazdaság növekedési pályára állt (részben az autóipari beruházásoknak, részben az EU-pénzek lehívásának köszönhetően), de a legfontosabb, hogy mindez a folyó fizetési mérleg tartós többletének fennmaradásával párhuzamosan valósult meg. Végül tavaly a hitelminősítők is visszaemelték Magyarországot a befektetésre ajánlott kategóriába (igaz, egyelőre csak a legalsó szintre), ami tükrözte a piaci megítélés javulását.
Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a nemzetközi folyamatok is sokat segítettek a CDS-felárunk csökkenésében.
Magyarország ezzel együtt is 2012 óta gyakorlatilag 2017 közepéig kockázatosabb volt, mint a régió többi országa.
Érdekes fejlemény, hogy a horvát csődkockázat is leszakadt mostanra a magyar-román szint közelébe, az viszont jól látható, hogy Törökországban még nem hisz annyira a piac.
Összességében az látszik, hogy a CDS-felárunk sokat csökkent az elmúlt 3-4 évben, amellyel nem csak a leginkább kockázatos országok körét kerültük el, de közel kerültünk a régió legtöbb országának szintjéhez is. Azonban továbbra is be van árazva némi olyan jellegű kockázat, amely a gazdaságpolitika kiszámíthatóságához köthető – olvasható ki a Portfolio.hu elemzéséből.
Borítókép: A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap Fejlesztési Bizottságának ülése, amelyet az IMF és a Világbank tavaszi találkozóinak keretében tartanak a Világbank washingtoni székházában 2014. április 12-én. (MTI/EPA/Michael Reynolds)