A versenyképességen javítana a jegybank

Hírek
A sikeres felzárkózás érdekében Magyarország versenyképességének további erősítésére van szükség - húzzák alá elemzésükben az MNB szakértői.

Miközben a 2010 utáni költségvetési és a 2013-tól kezdődő monetáris politikai reformok megteremtették a makropénzügyi egyensúly és a reálgazdasági növekedés Magyarországon korábban nem látott összhangját, addig a versenyképességen még van mit javítani. További előrelépés szükséges a régiós versenytársainkkal szemben fennálló versenyhátrány leküzdéséhez, a sikeres felzárkózás érdekében Magyarország versenyképességének további erősítésére van szükség. A Magyar Nemzeti Bank mandátumával összhangban és lehetséges eszközeivel kíván hozzájárulni ezen cél eléréshez – derül ki a jegybank vezető munkatársainak cikkéből.

A szerzők hozzáteszik: a jegybank által elkészített Versenyképességi jelentésének természetesen van motivációja és célja, emellett pedig a jelentés szerkezete és módszertana különbözik a globális versenyképességi rangsorokétól. A közgazdászok úgy vélekednek: az MNB számára azért fontos a versenyképesség vizsgálata, mivel az befolyásolja a gazdaság hosszú távú növekedési lehetőségeit és az ország megítélését is, amely tényezők egyúttal visszahatnak a jelenbeli folyamatokra.

A strukturális politikára és a versenyképesség vizsgálatára a vezető európai jegybankok – például az EKB, a német vagy a francia jegybank – is egyre nagyobb figyelmet fordítanak. Az összefoglaló alapján egy nemzetgazdaság akkor versenyképes, ha a rendelkezésére álló erőforrásait optimálisan hasznosítja a lehető legmagasabb szintű, de még fenntartható jólét elérése érdekében.

A jegybank közgazdászai kitérnek arra is, hogy a globális jelentések hátránya, hogy gyakran szubjektív mutatókra támaszkodnak. Ez, valamint a módszertani változások számos esetben jelentősen torzítják az eredményeket. Ezzel szemben az MNB Versenyképességi jelentése nemzetközi és régiós összehasonlításban, idősorosan és keresztmetszeti vizsgálatok segítségével elemzi a versenyképesség meghatározó tényezőit. Tizenegy témakört jár körül a jelentés összesen 106 indikátor segítségével, amelyek kilencvenöt százaléka objektív mutató – derül ki az elemzésből.

Borítófotó: @dooder

Ezek is érdekelhetnek

További anyagaink