A vállalatoknak idén a következők jelentik a fő kockázatokat

Hírek Tóth Balázs
A rohamtempóban zajló technológiai fejlődés és a kiszámíthatatlan geopolitikai helyzet is komoly fenyegetettséget jelent a vállalatok számára – derült ki az EY 1200 vezérigazgató (CEO) bevonásával készült nemzetközi kutatásából. A döntéshozók rekordközeli arányban terveznek vállalati felvásárlásokat, hogy felkészítsék szervezetüket a kihívásokra.

A geopolitikai konfliktusok, a gazdasági bizonytalanság, a rendszeres jogszabály változások, a fenntarthatósági követelmények kezelése és a technológiai fejlődés az az 5 fő külső kockázat, ami a legnagyobb hatással lesz idén a vállalatokra. Ezzel együtt a CEO-k meghatározó része (a válaszolók 47 százaléka ) kedvezőbbnek látja a cég pénzügyi kilátásait, mint az idei év elején. A döntéshozók számára most a rugalmasság fenntartása a legfontosabb. Majdnem minden harmadik válaszadó elsődleges célja, hogy forrást teremtsen vagy tartalékoljon egy váratlan krízishelyzet kezelésére (29 százalékuk gondolja így). A tőke hatékony felhasználása kritikusan fontos. A vállalatoknak fel kell mérniük az ellátási láncaik helyzetét, meg kell vizsgálniuk a meglévő eszközeiket vagy például azt, hogy milyen úton jutnak el a vásárlóikhoz. Ezeknek a területeknek a folyamatos értékelése és fejlesztése fókuszba kell, hogy kerüljön” – hangsúlyozta Paulovits Márton, az EY vállalati felvásárlásokkal és akvizíciókkal foglalkozó területének igazgatója.

Előtérbe kerülhetnek a felvásárlások és az akvizíciók

Tízből hat vezető (a válaszadó CEO-k 59 százaléka) gondolkodik összeolvadásban vagy felvásárlásban (M&A), miközben 47 százalékuk megválna a társaság egyes üzletrészeitől vagy eszközeitől a következő 12 hónap során. Közös vállalkozások vagy stratégiai partnerségek kialakítása a döntéshozók közel kétharmadának szerepel a tervei között. A tranzakciók elsődleges célja sok esetben a technológiai képességek javítása. A CEO-k is tudják, milyen hatással voltak az elmúlt évek eseményei a tranzakciós piacra és a cégek értékére. Van, aki a változások miatt most még kivár, azok viszont, akik megfelelő tartalékokkal és forrásokkal rendelkeznek, különösen jó helyzetbe kerültek ahhoz, hogy felvásárlás útján erősítsék meg piaci szerepüket” – hangsúlyozta Vaszari Péter, az EY stratégiai és tranzakciós tanácsadással foglalkozó területének partnere.

Az AI és az ESG a befektetések célkeresztjében

A beruházásoknál a válaszadóknak többsége (70 százalékuk) a változó gazdasági környezet ellenére is fontosnak tartja a fenntarthatósági szempontokat. Az európai CEO-k például kevesebb mint tizede számára nem prioritás most ez a terület a tőkeallokációs döntéseik során. Számos döntéshozó az MI (Mesterséges intelligencia) segítségével lendítené fel a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) törekvéseit. Tízből kilenc CEO már elkezdte felmérni, hogy milyen MI alapú technológiába érdemes befektetnie. A válaszadók 43 százaléka már aktívan invesztál is a mesterséges intelligencia területén, míg 45 százalékuk a következő egy évben tervez jelentős beruházást.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink