Nigériaiak tömegei lépnek be mostanság úgy Kanadába, hogy épphogy csak megkapják az Egyesült Államokban látogatói vízumukat már meg is indulnak az északi határnak. A beáramlás hatására a kanadai hatóságok arra kérték az Egyesült Államokat, hogy vizsgáljanak át mindenkit alaposabban mielőtt megadják nekik a vízumot, ezzel is csökkentve a Kanadára nehezedő nyomást.
A nigériai bevándorlók főképp azért szeretnének átkelni Kanadába mert arra számítanak, hogy ott befogadóbbak lesznek velük, Trump óta ugyanis szigorodott a menekült elbírálási mechanizmus: a menekültkérelmek jóváhagyásának aránya 2016 és 2017 között 27 százalékkal csökkent.
Csakhogy Kanadában sem számíthatnak sokkal jobb arányra, hiszen a Kanada és az Egyesült Államok között létezik egy erre vonatkozó egyezmény, amely szerint abban az országban kell beadni a menekültkérelmet, amelyikbe az illető először megérkezik. A nigériaiak számára ez földrajzi okoból minden esetben az USA, tehát ők mint menekültek nem léphetik át a kanadai határt.
Ennek ellenére sok nigériai mégis tesz egy próbát, pláne úgy, hogy volt határátlépők segítségével a közösségi médiában és hírügynökségek információinak köszönhetően könnyen kideríthetik, merre találnak megfelelő, nem hivatalos határátkelőket.
Mathieu Genest, a kanadai bevándorlási miniszter szóvivője szerint a nigériai bevándorlók nem arra használják a vízumokat, amire kitalálták őket.
Hozzátette: nem arra kérik az amerikaiakat, hogy megtagadják a belépést a nigériaiaktól, csak szigorúbb szűrést szeretnének a tekintetben, hogy a látogatói vízumot megkapók idővel tényleg visszatérjenek a hazájukba.
Természetesen az ügyből nem maradt ki a világszerte a bevándorlást pártoló és gerjesztő Soros-hálózat. A spekuláns alapítványa által is pénzelt Human Rights First nevű szervezet hazánkban sem ismeretlen, pár évvel ezelőtt egy jelentésében a magyar kormányra való nyomásgyakorlásra tett javaslatot.
Eleanor Acer, a washingtoni székhelyű szervezet menekültvédelmi programjának igazgatója szerint “sokkoló és kiábrándító”, hogy a kanadaiak arra bátorítanak egy másik országot, hogy megtagadja a vízumok kiadását, hiszen ahhoz, hogy egyesek menedékjogot kapjanak először azt kell igényelniük. Ez mellesleg kifejezetten érdekes kijelentés annak tükrében, hogy Genest pont azt hangsúlyozta: nem várják el az amerikaiaktól, hogy bárkitől megtagadják ezt.
Acernek persze sikerült még az előbbi kijelentés színvonalát is alulmúlnia, amikor arra szólította fel Kanadát, nyissa meg a határait, és mondja fel a biztonságos harmadik országról szóló megállapodást szomszédjával, ha az USA nem felel meg a követelményeknek és durván bánik a menedékkérőkkel.
Borítókép forrása: youtube.com