A szakértők véleménye szerint a magyar törvényjavaslat a gyülekezés- és véleménynyilvánítás szabadságának jogtalan korlátozását fogja eredményezni Magyarországon, és felerősíti a migrációval kapcsolatos közbeszéd idegengyűlölő és diszkriminatív jellegét.
Az Origo azt írja, a jelentéstevők Michel Forst, David Kaye, Felipe González Morales, E. Tendayi Achiumé és Obiora C. Okafor. Magyarországi demokráciaféltésben és rettegésben talán David Kaye és Michel Forst a legjártasabbak. Ők ugyanis együtt és külön-külön is készítettek már bíráló jelentést Magyarországról az ENSZ számára.
Michel Forst tíz évig volt a franciaországi Amnesty International igazgatója, ezt követően pedig egy migránsokat segítő civil szervezetnek töltötte be a főtitkári pozícióját. Emellett alapító tagja a Soros György által pénzelt Front Line Defenders (FLD) nevű civil szervezetnek is.
2016. február 8-16. között tett már látogatást Magyarországon. Ezt követően hosszú jelentésében fantáziált arról, hogy 2010 után a kormány meggyengítette az alkotmányos berendezkedést és a jogállamot. Később David Kaye-el közös átfogó jelentésében szólította fel a magyar kormányt, hogy vonja vissza a külföldről finanszírozott civil szervezetek átláthatóságáról szóló törvényjavaslatot.
A másik három, kevésbé ismert szakértő is mindegyik migrációt támogató területen tevékenykedett, mindegyikük a nemzetállamok rovására létrehozandó nyitott társadalom elszánt propagálója.
Idealisztikus, utópisztikus és bizonyítatlan állításokkal teli dokumentumnak nevezte az ENSZ migrációs világegyezményét Tóth Norbert nemzetközi jogász, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense, az Alapjogokért Központ kutatója. Mint mondta, a dokumentum abból indul ki, hogy mindenkinek jó a migráció, ezt azonban nem támasztja alá tényekkel,ugyanakkor egyoldalúan csak a bevándorlás előnyeit hangsúlyozza – írja cikkében az Origo.