A rozsdaövezeten múlik a német nagykoalíció

Hírek
Duisburgban, Németország egyik legnagyobb logisztikai központjában folyamatos a felvétel. Igaz, mostanában inkább szoftverfejlesztőket keresnek, mintsem acélmunkásokat, a Ruhr-vidék egykori munkás-arisztokratáit. Az átállás a digitális világra megmutatkozik a politikában is - így Angela Merkel nagykoalíciójára is hatással van - számol be a Bloomberg.

Az övezetben felkínált állások 40 százaléka egyetemi végzettséghez, vagy valamilyen felső szintű tanfolyamhoz kötött. Így a hagyományos munkások számára már elérhetetlen. Az egykori acélöntödék helyén épült logisztikai elosztó központokban vasúti szerelvények és kamionok várakoznak.

Németország legrégebbi pártja, a szociáldemokrata SPD a 2. világháború óta dominálja Duisburgot és környékét. Az utóbbi időben azonban a párt választói bázisa jócskán erodálódott. Merkel CDU-ja és az SPD kínkeservesen hozták tető alá a nagykoalíciós megállapodást. Ezt azonban az SPD 460 ezres párttagságának is jóvá kell hagynia. Nagy kérdés, hogy sikerül-e az ügy mellé felsorakoztatni elég támogatót és sikerül-e elég aktivistát mozgósítani ehhez a felsorakoztatáshoz.

“Nehéz a digtális generációt elérni” – mondta Baerbel Bas, az SPD Duisburgot és környékét a Bundestagban képviselő tagja. “A mai munkások nem gyárakban dolgoznak, nem járnak szakszervezeti gyűlésekre. Otthon dolgoznak a laptopjukon. A mi hagyományos üzeneteink nem olyanok, amelyek képesek elérni őket” – tette hozzá.

Észak-Rajna-Vesztfália tartomány, ahol Duisburg is elhelyezkedik, kulcsfontosságú az SPD szempontjából. Tagságának csaknem egynegyede él ezen a vidéken. Duisburg az SPD hanyatlásának szimbóluma is egyben. Választói támogatottsága a boldog szép napokban mért 60 százalékról napjainkra, a legutóbbi szövetségi választásra, 32 százalékra apadt – ahogy a város a nehéziparról átnyergelt a logisztikára. A kikötő fejlődésével párhuzamosan összesen 30 ezer új munkahely keletkezett az ezredforduló óta. A korábbi acélmunkások az új állásokban csak nehezen tudtak, tudnak elhelyezkedni.

A város északi régiójában a ThyssenKrupp hatalmas acélműve még üzemel, de az acélipar többi bástyája leomlott már. Ez meglászik a szervezett munkásosztályon is. A közös érdek, a közös szükségletek megszűntek. A rozsdatemető helyén IT specialisták, szoftverfejlesztők és elektronikai szakértők irodái-műhelyei vették át az uralmat.

Az SPD-nek Duisburgban 4500 tagja van, közülük csupán úgy 500-an látogatják a párt gyűléseit. A többiekhez nagyon nehéz bármiféle üzenetet eljuttatni. Ha országosan vetítjük ki ezeket az adatokat, akkor az SPD meglehetősen siralmas képet mutat. Más pártok viszont sikeresen szólítják meg a szavazókat. A bevándorlásellenes AfD például megkétszerezte támogatottságát Baerbel Bas körzetében, ahol az SPD korábbi szavazói ötödét veszítette el. Egy újabb nagykoalíció Merkelékkel nem biztos, hogy a legjobb módja az erodálódó támogatói bázis megtartásának.

Erre utal az is – jegyzi meg a BBC -, hogy a párt ifjúsági szervezete, a Jusos országos tagtoborzó kampányba kezdett. Ám nem azért, mert támogatnák a pártelnök Martin Schulz nagykoalíciós törekvéseit. Épp ellenkezőleg: az újonnban belépőket arra ösztökélik, hogy ne szavazzák meg a koalíciós megállapodást. A párttagsági díj két hónapra 10 euróba kerül. A Jusos jelmondata: "adj egy tízest a GroKo (nagykoalíció) ellen”.

Borítókép: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ezek is érdekelhetnek

További híreink