A Civilek a Katolikus Iskoláért szülői közösség közvetlenül karácsony előtt fordult Klaus Iohannishoz, mert az elnök csütörtökön visszaküldte megfontolásra a parlamentnek az oktatási kerettörvény módosítását, amely megteremtette a jogi feltételét annak, hogy újraalapítsák az iskolát.
“Tisztelt Elnök Úr!
Mi, a marosvásárhelyi Római Katolikus Teológiai Líceum diákjainak szülei, átéljük több mint egy éve már a poklokat. 445 gyermek családja a törvényszéket járja, DNA (a korrupcióellenes ügyészség – a szerk.) kihallgatásait viseli el. Gyermekeink a teljes bizonytalanságban, korán megélik az etnikai, nemzeti kisebbségi lét összes hátrányát. S bár Románia jogállam és az alkotmány írott formája biztosítja számukra a jogot az anyanyelvükön való oktatáshoz és szabad iskolaválasztáshoz, ők mindezzel mégsem tudnak élni.” – olvasható a Csíky Cengele szülő közösségi oldalán is közzétett levélben.
“Iskolánk kálváriáját nem ismertetjük Önnel, hiszen minden részletét tudja, pontosan tisztában van vele” – írják a szülők, s felszólítják az államfőt, hogy ne akadályozza közvetett módon se az iskola újbóli létrehozását. Kérik, segítsen, hogy mindazt megkaphassák nemzeti kisebbségben elő gyermekeik, amelyek egy jogállamban, megilleti őket.
A román korrupcióellenes ügyészség (DNA) tavaly októberben kezdte vizsgálni a Római Katolikus Gimnázium 2014-es létrehozásának körülményeit, és ez év szeptemberében emelt vádat ez ügyben Stefan Somesan volt főtanfelügyelő és Tamási Zsolt volt iskolaigazgató ellen. Az ügyészségi vizsgálat, és az iskola létrehozásának a részleteit rögzítő tanfelügyelőségi határozat bírósági felfüggesztése vezetett oda, hogy a tanévkezdéstől megszűnt önálló intézményként működni a Római Katolikus Gimnázium. Diákjai továbbra is ugyanabban a – római katolikus egyház tulajdonában levő – épületében kezdhették meg a tanévet, ahol korábban is tanultak, de ehhez már a magyar tannyelvű Bolyai Farkas Gimnázium biztosította a szervezeti keretet – emlékeztet az MTI.
Az intézkedés következtében a magyar kormány bejelentette: a tanintézet jogi státusának megszűnte miatt vétót emel Románia OECD-csatlakozása ellen, majd később, amikor Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke biztosította Orbán Viktor miniszterelnököt az iskola újraalapításáról, Magyarország visszavonta a vétóját.
A képviselőház által elfogadott, a mezőgazdasági oktatásra is vonatkozó kerettörvényt – amelyet az államfő nem az iskolalapítás lehetősége, hanem a törvény más rendelkezései miatt küldött vissza – még a román parlament felsőházának, a szenátusnak is el kell fogadnia. Az elnök közbelépése késlelteti az törvényhozási eljárást.
Borítókép: Jakubinyi György gyulafehérvári római katolikus érsek (b2) és és Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke (b3) a marosvásárhelyi Római Katolikus Gimnázium védelmében szervezett tüntetésen a város prefektusi hivatala előtt 2017. szeptember 6-án. A Római Katolikus Státus Alapítvány által szervezett, a megszüntetés határára jutott gimnázium védelmére szervezett tüntetésre egész Erdélyből érkeztek a résztvevők (MTI/Boda L. Gergely).