A Manchester City Dél-Amerikában épít utánpótlás bázist

Hírek
A patinás angol futbalklub 10 éves szerződést kötött egy kevéssé ismert uruguayi csapattal, a Club Atletico Torque-al. A kontraktus egy év keresgélés után jött létre. A City keresztül-kasul bejárta Dél-Amerikát, míg rátalált a montevideoi klubra.

A pénzügyi részleteket nem hozták nyilvánosságra, annyit azonban lehet tudni, hogy a Torque lesz a City csapatai között a legkisebb. Az angol klubot 2008-ban vásárolta meg Manszur bin Zajed al-Nahjan sejk, aki Abu-Dzabi egyik leggazdagabb embere. A sejk létrehozta a City Footbal Group nevű szervezetet, amelyhez ausztrál, japán és amerikai klubok tartoznak.

Ezzel Manszur sejk a focivilág legnagyobb befektetői közé tartozik – globális óriássá tette az egykor középcsapatnak számító angol klubot. Becslések szerint több, mint egymilliárd fontot (körülbelül 1,25 milliárd dollárt) költött játékosokra, és további százmilliókat a City Etihad stadionja körüli létesítményekre. A csapat edzője jelenleg a Barcelona korábbi trénere: Pep Guardiola. A választás többek között azért esett rá, mert a katalán klubnál sikeresen építette be a csapatba a fiatal játékosokat. Ez hangsúlyos kérdés volt a Citynél, már Guardiola érkezése előtt: a tulajdonos rengeteget költött az utánpótlás akadémiára.

Az uruguayi bevásrlás is a fiatal tehetségek felkutatását célozza. A City azt tervezi, hogy a Torque lesz az a csapat, amely mágnesként vonzza a tehetségeket Amerika déli részéről. Közülük a legjobbak mehetnek majd Angliába, a nagycsapathoz. Az erős utánpótlásbázissal a City több száz millió fontot spórolhat meg magának az átigazolási díjakon. A saját nevelésű játékosokkal meg lehet kerülni az idegenlégiósokra vonatkozó európai korlátozásokat is.

Az együttműködéssel azonban nemcsak az angol klub jár jól. A 2007 decemberében alapított Torque igazi kiscsapat, meccsein jó, ha 250 néző gyűlik össze. A City beszállása nyomán nagycsapattá válhatnak, amelynek meccseire nem csak a szurkolók, de azok is járhatnak, akik a jövő sztárjait szeretnék még ifjúkorukban látni.

Uruguayban egyébként van már némi hagyománya annak, hogy a játékosok európai ugródeszkának használják. A Deportivo Maldonado nevű, szintén másodosztályú klubot brit befektetők vásárolták meg azzal a nem titkolt céllal, hogy dél-amerikai, többek között brazil és argentin játékosokat vigyenek rajta keresztül Európába. Sokan közülük soha nem is léptek pájára Uruguayban, csak papíron játszottak a Maldonadoban. A City példlául tavaly igazolta le tőlük az argentin kapust, Geronimo Rullit, akit aztán szinte azon nyomban tovább is adtak a spanyol Real Sociedadnak. Rulli még a környékén se járt soha a uruguayi városnak.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink