Globális jelenség a fogyasztói árak elszabadulása (januárban a magyar infláció 7,9 százalékra ugrott), az amerikai ráta az év első hónapjában a vártnál gyorsabb ütemben, 7,5 százalékra szaladt fel. A gyorsuló ütemnek komoly politikai következményei is lehetnek. Biden elnöksége alatt visszapattant az amerikai gazdaság, folyamatosan javulnak a foglalkoztatási adatok, viszont nő az infláció is, amely miatt az elnököt, a demokratákat teszik felelőssé a választópolgárok. Az áremelkedést várhatóan tovább fűtik az elnök nagyívű gazdaságélénkítési programjai, így az 1,75 ezer milliárd dollár értékű, még tavaly elfogadott szociális csomag. A Fehér Ház – egyébként hasonlóan a többi elemzőhöz – arra számított, hogy a tavasz folyamán enyhül az árak növekedési üteme. Ezt a forgatókönyvet most nagyon úgy néz ki, hogy át kell írni, tartós maradhat az inflációs nyomás.
Bidenék ugyan megpróbálták, amit lehetett, a jelek szerint viszonylag kevés sikerrel. Intézkedéseket tettek például az amerikai kikötők forgalmát meggyorsítani, áteresztőképességüket növelni, továbbá felszólították az OPEC-et és Szaúd-Arábiát, hogy az energiaárak növekedési ütemének visszafogása érdekében növeljék kőolajkitermelésüket.
Az amúgy jó gazdasági teljesítmény mellett elszabaduló árak a novemberi időközi választáson nagyon sokba kerülhetnek a demokratáknak – elveszíthetik már így is nagyon csekély többségüket az amerikai törvényhozás felsőházában, a Szenátusban. Ha szerencséjük van, addigra enyhül valamennyire az árnyomás, kérdés, hogy a választók miként vélekednek erről. Az infláció szelídülésének vannak jelei bizonyos szektorokban, az amerikaiak számára nagyon fontos használt autó árak növekedési üteme már lassult valamelyest. Új gépjárművekből hiány van a globális csip-ellátási zavarok miatt, így a használt gépkocsik ára az egekbe szökött.
A CNN által megrendelt közvéleménykutatás szerint Biden népszerűsége 37 százalékra zuhant a tavaly augusztusi 51 százalékról. Hiába a több munkahely és az emelkedő bérek, az infláció erodálja ezek hatását. A politikai viharfelhők láttán néhány demokrata szenátor elkezdte azt is pedzegetni, hogy várni kellene a szociális hálót erősítő gigantikus kormányzati népjóléti csomaggal. Joe Manchin Nyugat-Virginiából és Kyrsten Sinema arizonai szentárok tartoznak a pakk ellenzői közé. A honatyák szerint enyhíthető lenne az árnyomás, ha az amerikai adminisztráció felfüggesztené a kínai termékekre bevezetett büntetővámokat. Az extra terheket még Biden elődje, Donald Trump vezette be, Biden kampánya során kiegyezést ígért a kínai kereskedelmi partnerekkel, ám ebből ezidáig nem túl sok minden valósult meg.
Az elnök nehéz helyzetben van, mert pártja balszárnya pont az infláció letörése érdekében tett intézkedési miatt vádolja. Szerintük nagy a kockázata annak, hogy Federal Reserve márciusban kezdődő kamatemelési ciklusával megfojtja a gazdasági növekedést
(Borítókép: Jim WATSON, Europress/AFP)