Nagy lendületről tanúskodnak az eddigi, idei béradatok, amely mögött részben adminisztratív hatások állnak, hiszen 2018 januárjától mind a minimálbér, mind a garantált bérminimum tovább emelkedett – derül ki az Erste Bank legfrissebb elemzéséből. Ürmössy Gergely vezető elemző hozzátette: a másik fontos felhajtóerő a hazai munkaerőpiac helyzete, ami kifejezetten feszesnek mondható. Magyarul, a munkanélküliségi ráta alacsony szintje egyértelműen azt sugallja, hogy a bérnövekedési ütem az idei évben is magas maradhat – az sem elképzelhetetlen, hogy egész évben két számjegyű lesz.
A reálértelemben is gyors bérnövekedés, valamint az erős fogyasztói bizalom is arra enged következtetni, hogy a gazdasági növekedés egyik fő hajtóereje idén is a lakossági fogyasztás lesz – fejtette ki a közgazdász, aki szerint az idei évben 3,7 százalékkal bővülhet a magyar GDP. Amennyiben ténylegesen kitart a bérek két számjegyű emelkedése, tovább javul a hazai fogyasztói bizalom, illetve a külső környezet is támogató marad, az is előfordulhat, hogy a jelenlegi előrejelzésünknél erősebb teljesítményre lesz képes a magyar gazdaság idén. Mindemellett a bérek gyors növekedése előbb-utóbb az infláció emelkedését is magával hozza, és – így részben ennek a hatásnak köszönhetően – az elkövetkező hónapokban emelkedő, az MNB inflációs céljához fokozatosan közelítő inflációs adatokra számítunk az idei év folyamán – tette hozzá a szakember.
Borítófotó: A város színes lampionokkal feldíszített Fő terének részlete turistákkal, valamint felújított régi díszes kereskedőházakkal, azok földszintjén üzletekkel. Szentendre, 2018. április 15. (MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba)