A kormány megtárgyalta a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzetben hozott, de eddigi parlamenti döntés hiányában lejáró intézkedések sorsát, és talált megoldásokat, elsősorban az intézményfenntartók közreműködését kéri – közölte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az első online kormányinfón.
Erre azért volt szükség, mert 15 nap után lejár a veszélyhelyzetben hozott intézkedések hatálya,
az pedig az Országgyűlés hatáskörének kiüresítését jelentené, ha a kormány újra és újra 15 nappal meghosszabbítaná ezeket a lépéseket
– magyarázta a miniszter. Ezért azt kérik, hogy a parlament jövő heti döntéséig az egyetemek és főiskolák zárva tartását a fenntartók rendeljék el, és a bölcsődék és óvodák esetében is azt kérik a fenntartóktól, rendeljenek el addig szünnapot.
A miniszter közölte, hogy
a kormány eddig mintegy 100 milliárd forintot költött el a koronavírus-járvány elleni intézkedésekre, és sok százmilliárdot fog későbbiekben is invesztálni az egészségügybe és a rendfenntartásba is.
Hozzátette, hogy ezekre az intézkedésekre rendelkezésre állnak a források, de mindamellett az önkéntességet és adományozást irányító operatív törzs továbbra is fogadja és koordinálja a felajánlásokat.
A miniszter elmondta, a kormány gazdasági ösztönző intézkedéseket kíván támogatni a későbbiekben is: ezért döntöttek a teljes hiteltörlesztési moratóriumról. A törlesztőrészletek nem emelkedhetnek 2021 januárjától.
Az a potenciális 3000 milliárd forint, ami a családoknál marad, az a gazdaság életben tartását segíti majd.
A Mátrai Erőművet megveszi az MVM – közölte Gulyás Gergely, hozzátette, hogy 17 milliárd 440 millió forint volt a cégcsoport ára. A miniszter arról is beszélt, hogy az erőmű a régió egyik legnagyobb munkáltatója, így a megvétele ezért is indokolt volt.
.
Borítókép: Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs sajtótájékoztatóján a Miniszterelnöki Kabinetiroda sajtótermében (MTI/Koszticsák Szilárd)