Pozitív fejlemény, hogy a verseny fokozatosan nőtt az elmúlt két évben: idén már átlagosan hét ajánlat érkezik egy-egy tenderre, míg 2019 első három negyedévében átlagosan 5,2 ajánlat jutott egy-egy közbeszerzési eljárásra.
A hatóság Figyelőnek megküldött közleménye szerint több mint ötödével emelkedett 2021 első kilenc hónapjában a lefolytatott közbeszerzések összértéke (2447,8 milliárd forint) a tavalyi év azonos időszakához képest (2038,5 milliárd forint). Így tehát a piac szinte teljesen visszaállt a járvány előtti szintre (2540,6 milliárd forint 2019 első három negyedévében). A Közbeszerzési Hatóság közzétette az idei év első három negyedére vonatkozó piaci gyorsjelentését, mely szerint összesen 5625 közbeszerzési eljárást folytattak le a szereplők idén szeptember végéig, mely közel 200 db-bal meghaladja a 2020 azonos időszakában tapasztalt adatot (5427 db).
2021 első három negyedévében változatlanul az építési beruházás bizonyult a legjelentősebb kategóriának,
ezek a közbeszerzési eljárások 40,2%-át, értékének pedig 56,8%-át tették ki. Az eljárások 32,5%-át, érték szerint pedig 20,6%-át az árubeszerzések alkották, míg az eljárások további 27,3%-át, érték szerint pedig 22,6%-át a szolgáltatás-megrendelések jelentették, hasonlóan, mint az idei első féléves időszakban.
Az építési beruházások közbeszerzéseinek száma és értéke tovább növekedett, ugyanis kb. 150 darabbal több eljárás volt ehhez köthető, mint a 2020. év azonos időszakában, értékük pedig közel 300 milliárd forinttal haladta meg a tavalyi első háromnegyedéves adatot.
Az első három negyedévben tovább erősödött a verseny a közbeszerzések terén: 2021. első kilenc hónapjában átlagosan 7 db ajánlatot adtak be eljárásonként, míg 2020 ugyanezen időszakában 6,3, illetve 2019 első kilenc hónapjában 5,2 db volt ez a mutató. Ezzel párhuzamosan az ún. egyajánlatos eljárások – azok a tenderek, amelyeken mindössze egyetlen pályázó indul – száma és összértéke is csökkent. 2019-ben még 1305 db ilyen eljárást folytattak le, 524,9 milliárd forint összértékben, míg idén eddig 1018 db egyajánlatos eljárásra került sor, 350,1 milliárd forint összértékben.
„A közpénzfelhasználás hatékonysága és költséghatékonysága terén is nagyon pozitív fejlemény, hogy
a verseny az utóbbi időszakban erősödött a szigorú követelményeket támasztó közbeszerzési eljárásokban.
Egyre több gazdasági szereplő érzi magát felkészültnek arra, hogy sikerrel vegyen részt a tendereken, ez egyrészt a Közbeszerzési Hatóság által folytatott piaci edukációs tevékenység kapcsán is jó visszajelzés, másrészt azt is jelzi, hogy a magyar vállalkozások általánosságban is egyre érettebbek, felkészültebbek. Ezt támasztja alá az is, hogy ma már a közbeszerzések közel 90%-ában vesz részt nyertesként kis-, illetve középvállalkozás, melyek a magyar gazdaság motorját jelentik és a foglalkoztatás oroszlánrészét adják” – hívta fel a figyelmet Dr. Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság elnöke.
A gyorsjelentése szerint 2021 első három negyedévében minden eredményesen lefolytatott 100 közbeszerzési eljárásból 86 db-ot a kkv-k nyertek.
Ez közel ugyanannyi, mint a tavalyi év azonos időszakában, miközben minden közbeszerzésben elköltött 100 forintból 66 forintot a kkv-k vittek, ami 3-mal több, mint 2020 első három negyedévében. A kkv szektor hazai közbeszerzésekben betöltött szerepét továbbra is jól szemlélteti, hogy az idei első három negyedévben a nyertes kkv-t tartalmazó eljárások értéke kb. 100 milliárd forinttal meghaladta a koronavírus-járvány előtti időszakban mért 2019. évi azonos időszakra vonatkozó adatot.
A Közbeszerzési Hatóság közölte, kiemelt céljuk, hogy szemléletformálással és tudásmegosztással segítse az ajánlatkérőket és ajánlattevőket. A Fenntartható Magyarországért Programjukat azért alakították ki, hogy
a fenntarthatósági szempontok minél inkább érvényesülhessenek a közbeszerzésekben.
A környezetvédelmi és a szociális szempontot tartalmazó közbeszerzések számának aránya 2021 első három negyedévében továbbra is mérsékelt növekedést mutatott az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Ezek aránya egyelőre még nem haladta meg a két évvel korábbi szintet az idei első három negyedévben.
Viszont kedvező tendencia, hogy a koronavírus-járványt követően az ajánlatkérők továbbra is jelentős arányban bonyolítanak le zöld- illetve szociális szempontot tartalmazó közbeszerzéseket. Ezek értékaránya is hasonló szintet ért el, mint az előző év azonos időszakában.
(Borítókép: Getty Images)