A kutatás-fejlesztés (k+f) és az innováció nem csak az amerikai tech óriások számára kiemelten fontos, de a nemzetgazdaságok számára is, ez ugyanis a fejlődés és a közös siker egyik kulcsa – mondta Szabados Zsuzsa, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal vállalati innovációs elnökhelyettese Az innováció a siker útja című előadásában a Figyelő Konferenciák powered by VG Kicsik, közepesek, erősek című kkv-konferenciáján a budapesti Novotel szállodában.
A szakértő elmondta, a nyitott és kicsi hazai gazdaság számára kiemelten fontos lenne az export növelése, ehhez viszont az kell, hogy az eladott termékek vagy szolgáltatások innovatívak legyenek, múlják felül a helyben elérhető kínálatot, ennek elérésben pedig hatalmas szerepe van a k+f-nek.
A Neumann János-program pedig pontosan ebben segíti a kis- és középvállalatokat, a digitális átállás, az egészséges élet és a zöldátállás pillérhármason keresztül – emelte ki a szakértő.
Szabados Zsuzsa elmondta: a fókuszterületeket nem lehet egymástól élesen elválasztani, azok egyre jobban összefonódnak, így az innovátoroknak fontos rendszerben gondolkozniuk. Számukra mind hazai, mind európai források rendelkezésre állnak, hazai oldalról egy nagyjából 100 milliárd forintos keretösszeggel működik a program minden évben, de vannak ehhez kapcsoltan működő források és projekttámogatások is, melyek hozzá tudnak tenni a programok sikeréhez.
Az NKFI Hivatal az idén az Innovációs Alaprészből 67, a Kutatási Alaprészen keresztül 51, a Missziók Alaprészen keresztül pedig 10 milliárd forinttal járul hozzá a hazai innovációs törekvésekhez, az adott éves programokat minden év decemberében ismerhetik meg az érdeklődők.
További részletek a Világgazdasság oldalán érhetők el.
Fotó: Kallus György / Világgazdaság