Az aszály ellenére hazai viszonyok között kifejezetten jó hektáronkénti hozamokkal takarították be az őszi búzát, de a termés kisebb a tavalyinál, és az árak is emelkedtek – írja a Világgazdaság.
„Mindenhol azt lehet hallani, hogy közepes vagy annál is gyengébb a búzatermés, de mindenféleképpen átlag alatti, a hozamokat vizsgálva viszont már kifejezetten érdekes a kép”
– mondta a lapnak Pótsa Zsófia, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének (Gabonaszövetség) főtitkára. A NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet az Agrárminisztérium tájékoztatására hivatkozva azt közölte, hogy augusztus 5-ig a 899 ezer hektáron vetett őszi búza 97 százalékának betakarítása után 4,7 millió tonna termény kerülhet a tárolókba, a hektáronkénti hozam pedig 5,3 tonna.
A tavalyi 5,2 millió tonna utáni az idei félmillió tonnás termésmennyiség-csökkenés Pótsa Zsófia szerint érthető, hiszen most mintegy 100 ezer hektárral kisebb volt a vetésterület. Úgy véli, az 5,3 tonnás átlaghozam egyáltalán nem rossz, akkora, mint a tavalyi, a 2018-asnál pedig jobb. Ám meglepő, hogy a búza ezt egy rendkívül aszályos tavasz után produkálta.
A szárazság mértékét jelzi az is, hogy az idén 120 ezer hektár termőterületre jelentettek be aszálykárt, ami meglehetősen nagy arány akkor is, ha ennek valószínűleg csak egy részét fizetik majd ki. Egyébként, ha nem számolnánk a 100 ezer hektáros területcsökkenéssel, akkor valamivel kevesebb, mint 5 tonna lenne a hektáronkénti átlagtermés, ami szakértők szerint már inkább összhangban állna a tavaszi aszállyal.
Az árak viszont jól jelzik, hogy az össztermés kisebb lett. Az indulóárak az aratás kezdetén is fölötte voltak az egy évvel korábbinak, és a jelenlegiek is 6-10 százalékkal magasabbak, mint 2019-ben ugyanebben az időszakban.
(Borítókép: Szalmabálák a délnyugat-németország Waldböckelheim település közelében 2020. augusztus 7-én. (MTI/EPA/Ronald Wittek)