A hét legfontosabb makrogazdasági eseményei

Hírek D. GY.
Mit mond a Fed? Jön az EU Bizottság előrejelzése. Tovább gyorsulhat a kínai infláció.

Fed ülés

Belecsaptak a lecsóba a múlt hónapban az amerikai jegybank, a Federal Reserve döntéshozói, amikor közölték, hogy a vártnál korábban kezdheti meg ultra-laza monetáris politikájának szigorítását a jegybank – az infláció gyorsabbnak és tartósabbnak ígérkezik. A Fed nyíltipiaci bizottsága szerdán tartja ülését, az ezt követő közleményben és a sajtótájékoztatón fontos információk láthatnak napvilágot a jegybanki fordulatról. Június közepén a központi bank közölte, hogy két kamatemelés is bekövetkezhet 2023-ig. A korábbi várakozások arról szóltak, hogy 2024-ig marad a jelenlegi irány.
A hírre az amerikai tőzsdék csaknem négy hónapja nem látott eséssel reagáltak és a kötvénypiaci befektetők is átértékelték stratégiájukat, kevésbé kapósak az inflációhoz kötött hozamú papírok, valamint megállt a hosszú lejáratú kötvények hozamemelkedése.

Uniós gazdasági növekedés

Egy másik fontos makrohírre is készülhetünk szerdán, az Európai Bizottság közzéteszi a következő két évre vonatkozó előrejelzéseit. Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke a múlt héten közölte, hogy a gazdasági blokk kilátásai “egyre jobbak és jobbak”, s a 27 tagország a következő év végére “teljesen kilábal a járvány által okozott válságból”.

Az EU által készített gazdaság hangulatindex – amelyet a háztartások és a vállalatok körében végzett felmérés alapján állítanak össze -, júniusban 21 éves csúcsra emelkedett. A héten a Zew és a Sentix hangulatindexe is megjelenik, a várakozások szerint hasonlóan biztató eredményekkel.

A Bizottság májusban az idei évre 4,3, jövőre 4,4 százalékos GDP növekedést jósolt. Ez már akkor is konzervatívnak tűnt az Európai Központi Bank 4,6, illetve 4,7 százalékos várakozásához képest. Egy erős kockázat azért van: a koronavírus delta variánsa a járvány újjáéledéséhez és további korlátozásokhoz vezethet.

Továbbra is gyors a kínai termelői árak növekedése

A pénteken napvilágot látó adatok az egész világkereskedelemre kihatnak. Ha marad a gyors növekedési ütem, akkor globlálisan is folytatódhat az árupiaci termékek, az alapanyagok drágulása. A Bloomberg elemzői konszenzusa szerint a termelői árak júniusban várhatóan 8,7 százalékkal emelkednek, a májusi 9 százalék után. A májusi ütem a 2008-as pénzügyi krízis óta a leggyorsabb volt. A nagy kérdés, hogy az alapanyag- és így a termelői árak növekedése mikor és mennyire gyűrűzik át az egyelőre lassan növekvő fogyasztói árakba. A kínai júniusi inflációs adatokat szintén pénteken hozzák nyilvánosságra, a várakozások szerint az marad a májusi 1,3 százalékos szinten.

A világ meghatározó gazdaságaiban szintén erősek az inflációs félelmek. Az amerikai fogyasztói árak májusban már 5 százalékkal emelkedtek, ami 2008 óta a leggyorsabb ütem. Félő, hogy a kínai árak emelkedése tovább fűti az inflációt. Ezt ezidáig hatékonyan fékezte a dollár gyengülése a renminbivel, a kínai valutával szemben. Renmimbiben számolva a kínai exportárak szokatlanul gyorsan csökkentek az elmúlt időszakban.

(Borítókép: Pixels Hunter, PuzzlePix/Shutterstock)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink