Füzéri várépítés
Másfél milliárd forintból elkezdődik a Füzéri vár újjáépítésének második üteme, egyidejűleg elkészültek a harmadik ütem jogerős építési engedélyei is – jelentette be a Miniszterelnökség társadalmi és örökségvédelmi ügyekért, valamint kiemelt kulturális beruházásokért felelős helyettes államtitkára.
Latorcai Csaba kiemelte: a Füzéri vár nemcsak művészettörténeti jelentőségű, hanem a magyar történelem kiemelkedő helyszíne is, hiszen a Szent Koronát is őrizték az erődítmény falai között egykor.
Zöldterületi fejlesztés Jász-Nagykun-Szolnokban
Mezőtúron 499,4 millió forint értékű zöldterületi és városszépítő fejlesztés kezdődött meg; a megvalósításhoz szükséges összeget az önkormányzat sikeres pályázata nyomán a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programból (TOP) nyerte el. A pénzügyileg 100 százalékos támogatottságú projekt révén összesen négy hektáron újul meg a zöld felület a Berettyó menti településen. A munkák tartalmazzák a meglévő növényfelületek élőhelyeinek növelését, a már meglévő növényállomány rekonstrukcióját, a Ligeti-tó környezetének fejlesztését, valamint az Erzsébet-liget arculatának megújítását.
Kórház projekt Kaposváron
Kulturális, vállalkozási és szabadidős célra hasznosítják a Kaposi Mór Oktató Kórház üresen álló déli tömbjét, a 2019 őszére megvalósuló, 5,2 milliárdos beruházás alapkövét pénteken helyezték el Kaposváron.
Szita Károly (Fidesz-KDNP), a város polgármestere az eseményen elmondta: a Fő utca és a Bajcsy-Zsilinszky utca által határolt 2,8 hektáros területen lebontják a mintegy 170 évvel ezelőtt emelt épületek többségét, a megmaradókban bábszínházat, vállalkozások működésére és képzésre szolgáló informatikai képzőközpontot és civilházat alakítanak ki.
Reptérfejlesztés
Várhatóan egy-két hónapon belül aláírhatja a sármelléki repülőtér fejlesztésére vonatkozó támogatási szerződést a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, így rövidesen elindulhat a mintegy 6,6 milliárd forintos fejlesztés a Hévíz önkormányzata által üzemeltetett leszállóhelyen – közölte a város polgármestere pénteken sajtótájékoztatón.
Papp Gábor (Fidesz-KDNP) a Hévíz-Balaton Airporton elmondta, a 6,6 milliárd forintot technikai, technológiai, infrastrukturális fejlesztésekre fordítják, egyebek mellett a két és fél kilométeres kifutópálya fél kilométerrel történő meghosszabbítására, a terminálépület bővítésére, valamint a környező terület, az egykori szovjet laktanyaépületek rendbetételére.
Jármű beszerzés a honvédségnél
További 300 új Suzuki Vitara típusú gépjárművet állított hadrendbe a Magyar Honvédség. A Zrínyi 2026 honvédelmi és haderőfejlesztési program keretében beszerzett autókat csütörtökön mutatták be Budapesten, a Magyar Honvédség Anyagellátó Raktárbázisán.
Az átadott eszközök az 1990-es évek végén hadrendbe állított, esetenként csaknem félmillió kilométert futott Opel, Volkswagen és Skoda típusú személygépjárműveket váltják a honvédség közúti flottájában.
Óriásprojekt a Richternél
A vállalat hétfőn elindította a 2 milliárd forint értékű pályázati projektjét, amely biologikumok, azaz biotechnológiai úton előállított gyógyszerek gyártásának támogatását szolgálja, a fejlesztés vélhetően 2021-ig tart.
A Biologikumok gyártástechnológiájának optimalizálása és az azt támogató analitikai vizsgálati módszerek fejlesztése című projekt költségvetéséből 1,48 milliárd forint a Nemzeti, Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alapból kapott pályázati támogatás.
A borítókép illusztráció (MTI/Czeglédi Zsolt).