Lerontotta pénteken a CIB Bank hosszú távú osztályzatát a Fitch Ratings. A nemzetközi hitelminősítő lépésének közvetlen előzménye az anyabanknak, az olasz Intesa Sanpaolónak a leminősítése volt. Az Intesa osztályzatának lerontása előtt a Fitch az olasz szuverén adósság-kötelezettségek besorolásait minősítette vissza.
A Fitch Ratings péntek este Londonban közölte:
a CIB hosszú távú besorolását az eddigi „BBB mínusz”-ról egy fokozattal „BB plusz”-ra vette vissza.
A cég ugyanilyen mértékben minősítette le az Intesa orosz leánybankja, a Banca Intesa Russia osztályzatát. A két leánybank új hosszú távú osztályzatainak kilátása stabil.
A Fitch lerontotta a CIB és az orosz Intesa-érdekeltség rövid távú besorolásait is, egyaránt „F3”-ról „B”-re,
a külső támogatás valószínűségét mérő minősítést pedig mindkét bank esetében 3-ról 2-re csökkentette.
A minősítési lépések indoklása szerint a CIB és az orosz Intesa-érdekeltség besorolásainak fő meghatározója az, hogy a Fitch Ratings mérsékeltnek tartja a támogatás valószínűségét az Intesa Sanpaolo részéről szükség esetén.
Az olasz anyabank támogatási képessége gyengült, ahogy azt leminősítése is tükrözte – áll a Fitch elemzésében. A hitelminősítő a CIB és az orosz Intesa-leánybank leminősítésének előzményeként kedden az Intesa Sanpaolo osztályzatát „BBB”-ről „BBB mínusz”-ra rontotta le.
Ennek előzményeként, április 28-án ugyancsak az addigi „BBB”-ről egy fokozattal „BBB mínusz”-ra rontotta le Olaszország hosszú távú államadós-besorolását is, elsősorban a koronavírus-járvány által az olasz gazdaságra és a költségvetési pozícióra gyakorolt jelentős hatás miatt.
A Fitch Ratings előrejelzése szerint
az olasz hazai össztermék (GDP) 8 százalékkal zuhan az idén,
a GDP-arányos olasz államadósság-ráta pedig 20 százalékponttal 156 százalékra emelkedik 2020 végéig.
A cég hangsúlyozta, hogy az általa a „BBB” besorolási sávban nyilvántartott szuverén adósok államadósság-rátájának
jelenlegi mediánszintje 36 százalék.
A „BBB mínusz” olasz államadós-osztályzat a befektetési ajánlású kategória alapszintje, és ha ezt az osztályzatot a Fitch tovább rontaná, Olaszország ennél a hitelminősítőnél átkerülne a befektetésre nem ajánlott kategóriába.
Kiemelt kép: Cem Ozdel / Anadolu Agency