Márciusban is több mint 64 milliárd forintnyi új szerződés született a babaváró konstrukciónál, amely – ha a kereslet stabil marad – hamar a legfontosabb fogyasztásihitel-termékké válhat – olvasható a Világgazdaság hétfő számában.
A lap cikke szerint történetének első kilenc hónapjában
csaknem 20 százalékos részesedést hasított ki magának a fogyasztásihitel-portfólióból a babaváró konstrukció.
Ha a kereslet változatlanul erős marad, az állomány szerinti rangsorban a szabad felhasználású jelzáloghiteleket és a személyi kölcsönöket is megközelítheti vagy akár le is körözheti.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a fogyasztási hitelek között nyilvántartott babaváró kölcsön állománya
március végén már meghaladta a 631 milliárd forintot,
eszerint egy csapásra a harmadik legfontosabb termékké vált a kategóriájában.
Az új szerződések havi alakulását látva is nagyon erős és viszonylag egyenletes a kereslet a konstrukció iránt. Az MNB nyilvántartása szerint nagyobb megugrás csak közvetlenül a bevezetést követően, tavaly augusztusban és szeptemberben volt,
november óta pedig jellemzően 50 és 65 milliárd forint közötti értékben kötöttek új szerződéseket az arra jogosultak.
Ha ez a trend nem változik, a Világgazdaság szerint igen gyors ütemű növekedésre kell számítani a babaváró állományában és a lakossági hitelportfólióban képviselt súlyában.
A hitelintézetek tapasztalatai szerint a járványhelyzet ellenére sincs gond a kereslettel. Az Erste Bank például arról tájékoztatott a közleményében, hogy a babaváró hitelek iránt az elmúlt hetekben is nagy volt az érdeklődés. A pénzintézet a kölcsön tavalyi indulása óta 11 500 házaspár igényét fogadta be, ebből több mint 3500-at az idei első négy hónapban – olvasható a gazdasági napilapban.
(Borítókép: Shutterstock)