A biztonságos Magyarország és jövevényeink

Hírek
A brit külügyminisztérium információi alapján egy helyi lap a tíz legbiztonságosabb turistacélpont közé sorolta Magyarországot. A Daily Star összeállítása rámutat arra, milyen komoly lehetőség rejlik a turizmusban a főváros, és az egész ország számára. Nem mehetünk el viszont amellett sem, hogy ez fokozott felelősséggel is jár.  

Bakondi György már reagált is a hírre: a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója szerint a kormány következetes biztonságpolitikája, a hatóságok hatékonysága, valamint a rendőrök és katonák munkája röpítette országunkat ilyen előkelő helyre.

Meg kell azonban jegyeznünk még két szempontot, ami minden bizonnyal szerepet játszik abban, hogy Magyarország mára jóval biztonságosabb, mint jó pár terrorizmusnak kitett nyugati ország.

Az egyik ilyen, hogy Magyarország nem rendelkezik olyan társadalmi csoportokkal, amelyek könnyen radikalizálódhatnának. Nem egy nagy nóvum kijelenteni, hogy az elmúlt időszakban fokozódó muszlim terrorizmus, nem csak a mostani bevándorlási hullámnak, hanem az évtizedekkel ezelőttinek is köszönhető. Az utóbbi pár év terrorcselekményeit jelentős részben valamely európai állam polgárai követték el, joggal mondhatjuk tehát, hogy ez a kérdés erős kapcsolatot mutat a hiányos integrációval. Persze az évek óta húzódó migránsválság sem segített ez ügyben, hiszen a terroristagyanús személyek szabadon ingázhattak az Iszlám Állam és Európa között az özönetet felhasználva, rejtve a titkosszolgálatok elől. Az európai országok társadalmai valóban soha nem voltak teljesen homogének – bár voltak köztük sokszínűbb és kevésbé sokszínű társadalmak –, de ez sokáig a saját civilizációnkon belüli sokszínűséget jelentette. A nyugati országok viszont a huszadik századtól kezdve jelentős – az európai civilizáción kívülről érkező – bevándorlásnak lettek kitéve. Ez a fajta bevándorlás Kelet-Közép-Európa térségét, köztük Magyarországot elkerülte, és pont e két civilizáció egymásnak feszülése okoz most gondokat tőlünk nyugatabbra.

A másik szempontot sem hagyhatjuk figyelmen kívül, miszerint Magyarország eddig nem került a terroristák célkeresztjébe. És most talán ez a fontosabb kérdés számunkra. A brit turistákat ugyanis nem csak arra bíztatják, hogy látogassák meg Magyarországot, de óvatosságra is intik őket, hiszen az Egyesült Királyság katonai szerepvállalása a Közel-Keleten minden britek által sűrűn látogatott helyet terrorfenyegetettségnek tehet ki.

Ha örülünk annak, hogy Budapest egyre népszerűbb a nyugati turisták körében, ha jót szórakozunk a hangoskodó briteken, akik épp a belváros csendbohócait cukkolják (tudom azért ez egy megosztó kérdés, főleg a helyieknek), ha elégedettséggel tölt el minket, hogy egyre több – főként holland – külföldi vásárol nyaralót az Alföldön, ha úgy általában szívesen fogadunk egyes jövevényeket (mert bizony szívesen fogadunk), akkor azon kell dolgoznunk, hogy ez az ország a jövőben is olyan biztonságos maradjon, mint amilyen most. Ezért sem mindegy, ki lépi át a schengeni határokat, és merjük bevallani, hogy ezt már nemcsak Európa többi országáért, de a sajátunkért is egyre komolyabban kell vennünk.

Fotó: Határzár Kübekházánál (MTI Fotó: Ujvári Sándor)

Ezek is érdekelhetnek

További híreink