Míg a pandémia éveiben egész éves kereslet jellemezte ezt a területet, tavaly visszatért a szezonalitás a balatoni ingatlanpiacra, az év végén pedig mindenütt egységesen csökkent a kereslet – írta a térség ingatlanpiacáról a Magyar Nemzet.
Az új építésű ingatlanok piacát vizsgálva a kínálati és tranzakciós adatok alapján a Balaton-part a legdrágább, tartós tendencia, hogy minél közelebb van a ház a tóparthoz, annál többe kerül. A néhyzetméterárak is magasak az újépítésűek esetén, azonban itt elég korszerű megoldásokat (hőszivattú, mennyezetfűtés) is alkalmaznak.
Az OTP Ingatlanpont adatai alapján Siófokon a kertvárosban is egymillió forint környéki négyzetméterárak jellemzőek a két-három egységes társasházakban, a Balatontól 2-3 kilométerre. A vízparti új lakások négyzetméterára a tó déli településein 1,7 millió forinttól indul és 2-2,5 millió forintig szóródik. Ami a beruházásokat illeti, a szakértői válasz kiemeli, több projekt leállt a csökkenő érdeklődés miatt. A beruházók nem tudnak értékesíteni, viszont az árakat nem akarják csökkenteni – írták a lap megkeresésére.
Bár értékálló, befektetői szempontból ma a Balaton nem kifejezetten keresett, egy itt vásárolt ingatlan a korábbi tíz év helyett a mai árakkal számolva 15-20 év alatt térül meg. Ami a használt ingatlanokat illeti, az északi part a 2022-ben zárult adásvételek adatai alapján is drágább a délinél, a használt ingatlanok ára ezen a területen átlagosan 400-800 ezer forint körül mozog négyzetméterenként, amely ötvenmillió forint feletti átlagos ingatlanértéket jelent, és egyre gyakoribb a kétszázmillió forint feletti családi ház vagy nyaraló. Összességében elmondható, a 2021-es évhez képest lassuló ütemben, de még mindig átlagosan 10-20 százalékkal emelkedtek a négyzetméterárak – összegez a cikk.
Borítókép: Máthé Zoltán / MTI