Magyarországon 2002 után a balliberális kormányok megszüntették a korábbi otthonteremtési rendszert, majd a devizahitelek felvételének irányába terelték a magyar családokat. Ennek eredményeként a lakossági devizahitelek összege több mint százszorosára emelkedett. Ezzel ellentétben a jelenlegi kormánypártok nemzeti ügyként tekintenek az otthontámogatási politikára.
A Fidesz–KDNP-kormány intézkedéseinek köszönhetően a családok ma már jelentős állami támogatást vehetnek igénybe használt és új lakások vásárlása esetén is. A családi otthonteremtési kedvezménnyel (CSOK) a kormány célja az, hogy minden magyar családnak saját otthona legyen, a felelősségteljes szülők megadhassák gyermekeiknek a fejlődésüket szolgáló biztonságos életkörülményeket. Az otthonteremtés a kormányzat családtámogatási politikájának egyik fontos pillére. A magyar családok akár 10 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást is kaphatnak lakásvásárlásra vagy házépítésre. A legalább három gyermeket vállaló családok további 10 millió forintos állam által támogatott kedvezményes hitelt is igényelhetnek. Ez nagyon komoly segítség, hiszen a támogatást igénybe véve, túlzott eladósodás nélkül juthatnak saját lakáshoz a gyerekeket nevelő szülők.
Az eredmények azt mutatják, hogy a kormány elképzelései találkoznak a családokéval. 2015-ös bevezetése óta már több mint 50 ezer család igényelt otthonteremtési támogatást, mintegy 136 milliárd forint értékben. A 2017-es költségvetésben erre a célra több mint 210 milliárd forint áll rendelkezésre, a program pénzügyi fedezete tehát biztosított.
Az otthonteremtési programmal Magyarország végleg lezárja a devizahitelezés korszakát. A program ahhoz is hozzájárulhat, hogy több gyermek szülessen Magyarországon, hiszen a további családtámogatási intézkedések és adókedvezmények mind azt szolgálják, hogy merjenek a szülők a jövőben bízni.
Kilábalt a válságból a lakáspiac is
Mindenki számára ismert, aki építkezett, hogy 2010-ben mennyire kiszámíthatatlan volt az építésügyi igazgatás, nem lehetett pontosan meghatározni ugyanis, hogy mennyi időbe telik az építkezések megvalósításához szükséges engedélyek megszerzése. A bürokratikus terheken könnyített a kormány azzal, hogy a lakóépületek esetében az építkezés már egyszerű bejelentéssel is megkezdhető.
Az otthonteremtési programnak köszönhetően több új lakás és ház épül Magyarországon. A lakásépítések száma hazánkban a világgazdasági válságot követő években történelmi mélypontra csökkent, a 2004 és 2013 közötti időszakban több mint 80%-kal esett vissza, a kiadott lakásépítési engedélyek száma közel 90%-kal mérséklődött. 2016-ra a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően a kiadott lakásépítési engedélyek száma megduplázódott. Jelentős fordulatot eredményezett az ingatlanpiacon az új lakások építésére, illetve vásárlásra vonatkozó 5%-ra csökkentett áfa, valamint a CSOK érdemi bővítése is. Az élénkülő kereslet fokozatosan felépülő kapacitásokkal találkozott, melynek eredményeként – 2010 után először – újra 15 ezer fölé nőhet az évente átadott lakások száma.