Virág Judit művészettörténész és Törő István üzletember 1997. május 31-én nyitotta meg 40 négyzetméteres galériáját a Falk Miksa utca 13. alatt, Mű-Terem Galéria néven. Egy évvel később rendezték meg első aukciójukat, amellyel berobbantak a hazai műtárgypiacra: Rippl-Rónai József Zorka kék gyűrűvel című képe 21 millió forintos új aukciós rekorddal kelt el.
A kezdeti sikereket az intenzív marketingkampánynak, a válogatott képanyagnak, és az újszerű, tanulmányokkal, kutatási adatokkal tűzdelt katalógusnak köszönhettük. Sokat számított az is, hogy megreformáltuk az árverések lebonyolítását, elegáns külsőségek mellett élményt kínáltunk a művészetek kedvelőinek
– mondta el Virág Judit.
A 2001-es év mérföldkő volt a cég életében, a galéria átköltözött a jelenlegi helyére, a Falk Miksa utca 30. szám alá, hogy a műtárgyakat méltó körülmények között, múzeumi profizmussal megvilágítva tudják az érdeklődők elé tárni.
Innovációk a hazai műtárgypiacon
2011-ben nyugat-európai mintára, elsőként a piacon bevezettük a becsértékes aukciót
– mondta el Törő István társtulajdonos. Az üzletember azt is kiemelte, hogy a Virág Judit Galéria a világon elsőként rendezett Zsolnay aukciót, amelyen minden tétel elkelt.
A világjárvány éveit fejlesztésre használták fel, a kiállítótér 440 négyzetméterrel bővült, valamint elsőként a magyar műtárgypiacon kifejlesztették a saját online aukciós platformjukat, lehetővé téve ezzel a professzionális vásárlást. Erről Virág Judit lánya, Kelen Anna egy éve mesélt a Figyelőnek (https://figyelo.hu/hirek/rippl-ronai-rekorddal-indult-a-nyar-127795/).
Míg 2017-ben a galéria nettó árbevétele 1,2 milliárd forint volt, 2021-et már 4,8 milliárd forint felett zárta a cég.
Ismeretlen remekművek kerülnek kalapács alá
A galéria május 31-én a klasszikus művekből, június 1-én pedig a kortárs alkotásokból tart jubileumi aukciót, olyan festményeket árvereznek el, amelyeket a nagyközönség eddig nem láthatott.
2021-ben soha nem látott számban keltek el 100 millió feletti festmények és úgy látjuk, hogy a zavaros világpiaci helyzet ellenére a műkincs egy értékálló és biztos befektetés marad, így az ünnepi évben is kiemelkedő forgalomra számítunk. Emellett folytatjuk non-profit tevékenységünket a hazai művészet elismertségének növelésére
– nyilatkozta Virág Judit.
Top 5 rekord és leütési árak
- Csontváry Kosztka Tivadar: Rejtélyes sziget, 460 millió forint
- Csontváry Kosztka Tivadar: Traui táj naplemente idején, 240 millió forint
- Rippl-Rónai József: Piacsek bácsi a Niklay lányokkal, 220 millió forint
- Tihanyi Lajos: Pont Saint Michel, 220 millió forint
- Munkácsy Mihály: Poros út I., 220 millió forint
Borítókép: Csontváry Kosztka Tivadar: Rejtélyes sziget