“Nyugaton még ma is sokan úgy vélik, hogy az Afrikából, Ázsiából vagy a Közel-Keletről illegálisan érkező emberekkel nemcsak a helyi munkaerőgondokat, de a demográfiai problémákat is megoldhatják” – válaszolt a miniszter a nyugati országok migrációhoz fűzött reményeiről szóló kérdésre. Hozzátette “az utóbbi években bebizonyosodott, hogy az illegális migráció támogatása zsákutcába visz, ezzel nem orvosolhatók a problémák”. Kiemelte, hogy a magyar kormány a magyar viszonyokra koncentrál. Egyrészt a biztonság, közbiztonság fenntartására. Másrészt a munkaerőgondokra, amelyet a magyar emberekkel és az itteni vállalkozásokkal oldanának meg.
A munkaerőpiaci nehézéségek kezeléséről is kérdezték Varga Mihályt. Úgy vélekedik, hogy az eredmények látványosak: “a munkanélküliség nálunk négy százalék körül mozog, s majdnem nyolcszázezerrel dolgoznak többen, mint 2010-ben”. Kiemelete, hogy “ma Magyarország szedi a legkisebb társasági adót, a személyi jövedelemadónk pedig a második legalacsonyabb az Európai Unióban, én elsősorban mégis a 2016-os bérmegállapodást emelem ki”.
“Az egyezség révén tavaly több mint négyszázmilliárd forintot hagyott az állam adócsökkentés formájában a munkaadóknál, amit idén újabb több mint kétszázmilliárd követ, s ha megfelelően emelkedik a munkavállalók bére, a következő négy év mindegyikében is hasonló mértékben csökken majd a hazai vállalkozások közterhe. Összességében 1500 milliárd forintos adócsökkentésről beszélünk tehát, amelynek az az egyetlen célja, hogy növekedjenek idehaza a fizetések, vagyis mindenkinek megérje dolgozni. S megérje hazajönniük azoknak, akik korábban éppen a nagyobb fizetések miatt külföldön vállaltak munkát. Úgy hisszük, az illegális migráció helyett munkahelyteremtés kell, kötelező uniós kvóták helyett pedig béremelés. Eközben minden új kezdeményezésben igyekszünk alakító módon részt venni.” – fejtette ki a nemzetgazdasági miniszter.
Az említett kezdeményezésekre is hozott példát. Szerinte a jövő heti OECD közreműködésével szervezett magyar kis- és középvállalkozások versenyképességének erősítéséről szóló konferencia példa értékű. “A fizetések versenyképessége mellett ugyanis arra is szükség van, hogy a zömében magyar tulajdonú kisebb cégek fel tudják venni a versenyt a nemzetközi szereplőkkel” – fejezte be Varga Mihály.