Gyurcsány viszonya a sajtószabadsággal és a jogállammal

Hírek
Gyurcsány Ferenc újra előállt mint a jogállam védelmezője. Vajon hányszor kell még emlékeztetni rá, hogy nem ő a legalkalmasabb szereplő erre a posztra? A volt miniszterelnök szerda reggel osztott meg egy videót a Facebook-oldalán, miszerint az ő kormányzása alatt még jogállam és sajtószabadság volt.

Akkor nézzük sorjában. Remélhetőleg már mindenkinek a könyökén jön ki, hogy a Kádár-rendszer egyik haszonélvezőjének nem kellene a demokráciáról meg hasonlókról papolnia. Ha igazán jó videót szeretnénk látni Gyurcsányról, lehet találni olyat is. Van például egy remekmű '89-ből, akkor épp az Új Nemzedék mozgalom szóvivője volt. Az közismert, hogy Gyurcsány MSZMP-tag volt – ez el is hangzik a videóban –, inkább arra érdemes figyelni, hogy a rendszerváltás küszöbén éppenséggel annyira nem bökte a csőrét, hogy nincs demokrácia.

Nagyon szórakoztató nézni, ahogy kényszeredetten próbál diplomatikusan nyilatkozni mozgalma és az állampárt viszonyáról. Külön csemege, amikor ezt mondja az akkori ellenzéki pártokkal kapcsolatban: „itt ügyeket csinálnak Varsói Szerződésből, Bős-Nagymarosból és sok mindenből”. Persze a videó végéig – csak úgy, mint az egész rendszer alatt – lapított, nehogy valami rosszat mondjon, nehogy valamilyen zavarkeltő elemnek gondolják. Akkor még érdekes módon nem volt benne olyan forradalmi hevület a pártállammal szemben, hogy bárkit felültessen a gázsütőre.

Nézzük el neki. Nem mindenki lehet elég bátor, főleg, ha egy idegen nagyhatalom csapatai állomásoznak az országában, és évtizedek óta abban nő fel, hogy nem szabad mindent kimondani. Azt viszont már ne nézzük el, hogy most abban a szerepben tetszeleg, hogy önfeláldozó módon komoly veszélyeket vállalva nekimegy az "elnyomó hatalomnak." Most, hogy egyik idegen hadsereg sem állomásozik az országban, elég bátran bírálja a rendszert, ha épp nem tetszik neki egy választás eredménye, de korábban még azért se merte kinyitni a száját, hogy egyáltalán valódi, több párt versenyét jelentő választások legyenek. Miniszterlenöksége idején meg tudjuk milyen szakszerű és jogállamhoz méltó rendőri intézkedések zajlottak Budapest utcáin.

És mi van a sajtószabadsággal? Hát én nem tudok róla, hogy a 90-es és 2000-es évek pofátlanul egyívású baloldali és liberális sajtóviszonyai bármikor is felszólalásra késztették volna. Mint ahogy senki mást sem, aki most azt hajtogatja, hogy nincs sajtószabadság. Pedig akkoriban az online média súlya töredéke volt a mainak. Amúgy is lehet tudni mi a véleménye Gyurcsánynak a sajtószabadságról, mióta Pokorni Zoltán helyett – mert őt védte a mentelmi jog – egy újságírót perelt be, aki őt idézte.

Ezek is érdekelhetnek

További híreink