– Milyen most a követeléskezelői piac?
– Élénkül. Azt láttuk az elmúlt időszakban, hogy a bankok tisztították a portfóliójukat. Jellemzően nem házon belül fejlesztették követeléskezelési kapacitásukat, inkább eladták a rossz hiteleiket, nagyobb követeléscsomagokat dobtak piacra. Ezek nagy részét követeléskezelő társaságok vásárolták meg.
– Önök vásároltak?
– Mi alapvetően az OTP Bank nem teljesítő hiteleit kezeljük, ez áll a fókuszban. A piacról az Axa Bank magyarországi üzletágának a megvásárlását követően került hozzánk jelentős állomány, ugyanis a nem teljesítő portfólió is a megállapodás részét képezte.
– Milyen volt az OTP Faktoring múlt éve?
– Hatékonyan és eredményesen tudtunk működni. Ez természetesen azt is jelenti, hogy egyre több megállapodást tudunk kötni ügyfeleinkkel, ezzel megoldást biztosítva számukra fizetési nehézségükre.
– Önöknél számít, hogy mennyi nyereséget termelnek?
– Számos külső körülmény befolyásolja a számainkat. Például a válság alatt, érthető okokból, komoly veszteséggel zártuk az éveket, pedig akkor is teljes erőbedobással dolgoztunk.
– A követeléskezelői piacon hány meghatározó cég van?
– Nagyjából hat-nyolc. Azok a jellemzően multis hátterű vállalatok erősödtek meg, amelyek korábban is jelen voltak a piacon. A kisebbek közül jó néhány már nem működik. Az OTP Faktoring a maga közel 500 fős alkalmazotti létszámával a jelentősebbek közé tartozik.
– Mekkora most a verseny ezen a -pia-c-on?
– Kétségtelen, hogy komoly árverseny tapasztalható. A válság elejéhez képest jelentősen, 30-40 százalékkal megnőttek a követelésárak.
– Mennyire etikus ma a követeléskezelés?
– Az etikai normákkal kapcsolatban több ajánlás, szabályozás látott napvilágot az elmúlt években. A piaci szereplők ma már nagyjából hasonló módon kezelik a követeléseket, mivel a Magyar Nemzeti Bank erős ajánlásokat írt elő. Az OTP Faktoring eleve ezen elvek alapján dolgozott korábban is. Sok nemrégiben kiadott hatósági normában találtuk meg a mindennapi gyakorlatunkat. A követeléskezelők szövetsége szintén megalkotta a maga etikai szabályrendszerét. Csak egy előminősítés után veszik fel tagjaik közé a cégeket, sőt bizonyos tendereken előírás, hogy csak a szövetséghez tartozó nyerhet.
– Ezek szerint tisztul a piac?
– Egyértelműen. Tíz éve kezdtem dolgozni ebben a szektorban. Akkor még kevésbé szabályozott környezetben, meglehetősen vegyes módszerekkel dolgoztak a követeléskezelők. Szerencsére ezek kikoptak.
– A válság mennyiben növelte meg a munkájukat?
– A krízis önmagában minden hitelre hatást gyakorolt, és komoly feladatot jelentett a hitelintézeteknek. A létszámunk háromszorosára duzzadt a korábbinál. Jelentős volt a portfólióromlás, ezen belül a devizahitelekkel kapcsolatos probléma is kulminált. A mi szempontunkból az elszámolási és forintosítási jogszabályok megjelenésével világos mozgásteret jelöltek ki.
– Akkor kezelték a devizahiteles problémát?
– Igen, születtek jó megoldások. Minden szereplőnek emlékezetes és tapasztalatokkal teli marad ez az időszak.
– Miként lehet kezelni ezt a rengeteg egyéni problémát, a nyomort, az elesettséget, látni családokat összeomlani?
– Munkatársaink személyes interjúkkal igyekeznek tisztázni a családi körülményeket. Akkor tudunk igazán jó megoldást találni ügyfeleink számára, ha együttműködnek velünk. Felmérjük az anyagi helyzetüket, lehetőségeiket, és meghatározzuk, hogy milyen ütemben, mennyi idő alatt képesek visszafizetni a tartozást.
– Mennyire tudnak rugalmasak lenni?
– Inkább úgy fogalmaznék, próbálunk személyre szabott megoldást találni. Az életkörülmények és a pénzügyi lehetőségek szempontjából tudjuk áttekinteni az adott ügyet és ügyfelet, s megtalálni a számára is legjobb megoldást. A -válság kapcsán mi a piaci részesedésünkhöz mérten például nagyobb arányban adtunk át hiteleket a Nemzeti -Eszközkezelőnek. Ezzel az adósmentési lehetőséggel adósaink szerényebb -bérleti díjjal maradhatnak az ingatlanjukban. Az ingatlan tulajdonosa ugyan az eszközkezelő lett, de az ügyfél a pénzügyi helyzetének rendezése után vissza-vásárolhatja azt. Tizenhatezer embernek segítettünk bekerülni az eszközkezelőbe.
– Azt érzik, hogy növekszik a gazdaság, és jobban megy a magyaroknak?
– Százezres nagyságrendben tudtunk az utóbbi időben megállapodni ügyfeleinkkel. Olyan megoldásokat biztosítunk, amelyek igazodnak a valóban, fokozatosan javuló pénzügyi lehetősé-geikhez. Így lépésről lépésre szabadulhatnak meg a terhüktől.
– Önöknél hogy áll fel a portfólió?
– Jellemzően lakossági hiteleket kezelünk. Ezen belül 90 százalék a fedezetlen fogyasztási és 10 százalék a fedezetes, tehát jelzáloghitel. A válság okozta munkanélküliség éveit követően ma már sokan el tudtak helyezkedni, ezt érezzük a tartozások rendezésében. Ezenkívül kismértékben kezelünk vállalati hitelállományt is.
– Milyenek a tapasztalatai a végrehajtói szakmával kapcsolatban? Az utóbbi időben több visszaélést is megszellőztetett a sajtó.
– Sajnos vannak olyan esetek, amikor nincs más út számunkra, mint a jogi eljárás megindítása. Ilyenkor jellemzően nem tudjuk elérni az ügyfelet, nem -reagál a megkereséseinkre, a legkisebb mértékben sem hajlandó az együttműködésre. Sokan nem tudják, de még a jogi eljárás ideje alatt is tudunk megoldást biztosítani. Mi úgy látjuk, hogy a végrehajtóknál is megindult az átalakulási folyamat, szakmai kontrollerősödés ment végbe. Létrejött a végrehajtói kar, és nagyon fontos változás, hogy végzettséghez kötik a jövőben a működésüket.
– Ha a végrehajtóhoz kerül az ügy, önök még vissza tudják venni azt?
– Igen, erre van lehetőség, sőt keressük is az ügyfeleinket. Amikor már jogi eljárás alá kerül az ügy, akkor is meg lehet velünk állapodni. Ezenkívül szüneteltethető a végrehajtás, ha rendesen fizeti a megállapodásban lévő részletet az ügyfél.
– Milyen arányú a panaszaik száma?
– Nem jelentős az összköveteléshez képest, és mi minden ügyfélreakciót körültekintően kivizsgálunk. A helyzet itt is javult, ezt mutatja, hogy az OTP Fakto-ring Zrt. működését a Magyar Nemzeti Bank legutóbbi vizsgálatában kiemelkedőnek minősítette.
– Önök mennyire küzdenek a szinte általánossá váló munkaerőhiánnyal?
– Számos betöltetlen pozíciónk van, általában jogi végzettségű munkatársakat keresünk. Vannak jelentkezőink is, de az is igaz, hogy nem mindenki alkalmas erre a típusú munkavégzésére.
NÉVJEGY
- 62 éves, nős, két gyermek édesapja
- A Pénzügyi és Számviteli Főiskolán szerzett üzemgazdász-diplomát
- KEDVENCEK
- Film » A király beszéde
- Zene » komolyzene, Creedence Clearwater Revival
- Könyv »
- Jonas Jonasson: A százéves ember, aki kimászott az ablakon és eltűnt
- Hobbi » kertészkedés