Böszörményi-Nagy Gergely

Cappuccino
„Olyan közösség vagyunk, amely mélyen hisz benne, hogy Magyarország a következő évtizedben Európa és a világ egyik legjobb helyévé válhat – mondta a Brain Bar alapítója és a Design Terminal vezetője.

– Most érkezett haza a szabadságáról; egy kanadai tájvédelmi körzetben túrázott. A világtól ennyire elzárt területeken tud csak kikapcsolódni?

– Inspirál a természet és az elszigetelt vidékek. Most az USA és Kanada határvidékén elterülő, óriási fenyőerdőket, a Sziklás-hegység legmagasabb csúcsait, tavakat és vízeséseket magában foglaló Banff Nemzeti Parkban sátoroztunk. Olyan ösvényeken jártunk, ahol a park regisztrációs rendszere szerint ebben az évben előttünk még senki. Tavaly viszont az Alföldet barangoltuk be gyalogszerrel, a nyírségi homokpusztáktól a csongrádi Körös-torokig. Magyarország felfedezését legalább annyira fontosnak tartom, mint azt, hogy megismerjük a világot, idegen országokat.

– Miben segít egy ilyen túra?

– A szabadban eltöltött idő jó hatást gyakorol az ember mentálhigiénés állapotára, és segít abban, hogy az év fennmaradó részében nyitottak legyünk az új tudásra és információra. Erre természetesen nem én jöttem rá, a témának számottevő tudományos szakirodalma van. Sőt, Skóciában a háziorvosok már erdei sétát, túrázást is felírhatnak a betegeiknek gyógyszerek mellé, vagy éppen azok helyett.

– De most már hazaért. Fejest is ugrott a munkába?

– Valahogy úgy. Egy hónapja ért véget az idei Brain Bar, már a jövő évi előadókkal tárgyalunk, és elstartolt saját, kifejezetten az internetre gyártott ismeretterjesztő filmsorozatunk második évada is. Másik szervezetünk, a Design Terminal egy innovációs ügynökség. Részben a magyar innováció ígéretes kezdőivel, startupvállalkozások mentorálásával foglalkozunk, most zárul eddigi legsűrűbb szemeszterünk. Másrészt világcégekkel dolgozunk együtt, hogy Magyarországon építsék fel innovációs programjaikat.

– Az ön személyén kívül mi a közös e két vállalkozásban?

– Az értékválasztás. Olyan közösség vagyunk, amely mélyen hisz benne, hogy Magyarország a következő évtizedben Európa és a világ egyik legjobb helyévé válhat. A magunk szerény eszközeivel, tehetséggondozással, közösségszervezéssel és az innováció ösztönzésével ehhez igyekszünk hozzájárulni.

– Ezek a célok nagyon hasonlók a magyar kormányéihoz. Az állam milyen segítséget nyújt a törekvéseikhez?

– Munkánk egy részét nonprofit formában, kifejezetten közszolgáltatásként végezzük. A Brain Bar esetében több ezer magyarországi és határon túli diákot és pedagógust látunk vendégül ingyenesen a fesztiválon, bővítve a jövőről szóló ismereteiket, nem utolsósorban lehetőséget adva hazai és nemzetközi kapcsolatrendszerük fejlesztésére. A Design Terminal három hónapos, fiatal cégalapítókat felkaroló mentorprogramja szintén ingyenes, miközben a kismamaként vállalkozó résztvevőket külön ösztöndíjjal is támogatjuk. A kormány pályázatok útján e konkrét tevékenységeinket segíti. Üzleti partnerségeink keretében eközben úgy a Brain Bar, mint a Design Terminal olyan világcégekkel dolgozik együtt, mint a Knorr-Bremse, a Bosch, a Deloitte, a BlackRock vagy a Vodafone. Bevételeink egyre növekvő hányada ma már tőlük származik.

– Tudjuk, hogy Nyugat-Európában és Amerikában nem a legjobb a magyar kormány sajtója. Nem titok az ön politikai elkötelezettsége, illetve az sem, hogy az Orbán-kormányok idején közfeladatot is vállalt, sőt jelenleg is tanácsadóként dolgozik a Miniszterelnökségnek. Ez nem befolyásolja negatívan a nyugati kapcsolatait?

– Az ellenkezőjét tapasztalom. A Brain Bar legfontosabb előadói közül sokan még nem jártak Magyarországon, s bár rendszeresen olvasnak rólunk, inkább a valóság érdekli őket. Ilyen vendég volt három évvel ezelőtt Sir Martin Sorrell legendás médiamogul, tavaly Peter Thiel, a PayPal alapítója és a világ egyik legbefolyásosabb technológiai befektetője, vagy az idén Jordan Peterson kanadai pszichológiaprofesszor, napjaink talán legnagyobb YouTube-sztárja. Ne feledkezzünk meg a nyugatról érkező közönségről sem, hiszen Nagy-Britanniából, Németországból, Svájcból, a skandináv országokból is egyre többen érkeznek kifejezetten a fesztivál kedvéért Budapestre. A Brain Barral éppen a megfelelő helyzetben vagyunk ahhoz, hogy új impulzusokkal, érdemi információval lássuk el őket.

– Ezek szerint akkor ön is azt tapasztalja, hogy szó sincs az ellenzéki médiumokban előszeretettel terjesztett elszigeteltségünkről?

– Magyarország és Kelet-Közép-Európa újra izgalmas hely lett: a hangos és provokatív ötletek piactere. Nagy és fontos dolgokban, a saját portánkon messze túlmutató ügyekben – mint a migráció, a demográfia vagy a zsidó-keresztény kultúra perspektívái, de említhetném akár a Kínához fűződő viszonyt vagy az atomenergia jövőjével kapcsolatos kérdéseket is – van markáns véleményünk, amelyet nemcsak a magunk nevében, de olykor mások helyett sem félünk kimondani. Olyan vitákban vállalunk aktív szerepet, amelyekben eddig a legjobb esetben is csak megfigyelői szerep jutott nekünk. Hideg fejjel nehéz lenne mindezt elszigeteltségként értékelni.

 

NÉVJEGY 

Foglalkozás: a Brain Bar alapítója és a Design Terminal vezetője

Életkor: 34 év

Családi állapot: nőtlen

KEDVENCEK

Könyv » Ha üzlet, akkor Peter Thiel: Zero to One

Film » Christopher Nolan, Michael Bay és Steven Spielberg alkotásai

Zene » hiphop, punk rock

Hobbi » Országos Kéktúra

Ezek is érdekelhetnek

További híreink